Portal Pszczelarski

W USA po raz pierwszy zniszczono gniazdo szerszeni azjatyckich 2020

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA szerszeń azjatycki gniazdo szerszenia azjatyckiego

W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy udało się zlokalizować, a następnie zniszczyć gniazdo szerszeni azjatyckich, zwanych często morderczymi. Owady te mogą poważnie zagrażać populacji pszczoły miodnej.

Gniazdo o wielkości piłki do koszykówki znajdowało się na pniu jednego z drzew w mieście Blaine na granicy USA z Kanadą, na północ od Seattle. Do jego odnalezienia przyczynili się amerykańscy naukowcy, którzy do ciała jednego z owadów przymocowali nadajnik, który naprowadził ich na trop skupiska azjatyckich szerszeni. Wcześniej próby odnalezienia gniazda aż przez kilkanaście miesięcy kończyły się niepowodzeniem.

Usunięcia dokonali specjaliści w kombinezonach, chroniących przed użądleniem, które należy do wyjątkowo bolesnych. Nie jest to jednak koniec walki z tym groźny owadem. Nadal będą poszukiwane kolejne gniazda, by ostatecznie wyeliminować ten inwazyjny gatunek.

Szerszeń azjatycki może mierzyć nawet 5 cm, a rozpiętość skrzydeł może dochodzić do 8 cm. Nie wiadomo w jaki sposób szerszenie azjatyckie znalazły się w Stanach Zjednoczonych, ale ich populacja rozwija się bardzo szybko i stanowi poważne zagrożenie dla pszczół miodnych. Jeden taki szerszeń potrafi w ciągu minuty zabić poprzez obcięcie głowy 40 pszczół. Pszczołom azjatyckim udało się co prawda wykształcić mechanizmy obronne przed tym groźnym owadem, jednak na pozostałych kontynentach są one całkowicie bezbronne.Liczba wyświetleń artykułu: 662

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasteczka lekko miodowe

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Żurawina z miodem i wanilią

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem