Portal Pszczelarski

W USA po raz pierwszy zniszczono gniazdo szerszeni azjatyckich 2020

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA szerszeń azjatycki gniazdo szerszenia azjatyckiego

W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy udało się zlokalizować, a następnie zniszczyć gniazdo szerszeni azjatyckich, zwanych często morderczymi. Owady te mogą poważnie zagrażać populacji pszczoły miodnej.

Gniazdo o wielkości piłki do koszykówki znajdowało się na pniu jednego z drzew w mieście Blaine na granicy USA z Kanadą, na północ od Seattle. Do jego odnalezienia przyczynili się amerykańscy naukowcy, którzy do ciała jednego z owadów przymocowali nadajnik, który naprowadził ich na trop skupiska azjatyckich szerszeni. Wcześniej próby odnalezienia gniazda aż przez kilkanaście miesięcy kończyły się niepowodzeniem.

Usunięcia dokonali specjaliści w kombinezonach, chroniących przed użądleniem, które należy do wyjątkowo bolesnych. Nie jest to jednak koniec walki z tym groźny owadem. Nadal będą poszukiwane kolejne gniazda, by ostatecznie wyeliminować ten inwazyjny gatunek.

Szerszeń azjatycki może mierzyć nawet 5 cm, a rozpiętość skrzydeł może dochodzić do 8 cm. Nie wiadomo w jaki sposób szerszenie azjatyckie znalazły się w Stanach Zjednoczonych, ale ich populacja rozwija się bardzo szybko i stanowi poważne zagrożenie dla pszczół miodnych. Jeden taki szerszeń potrafi w ciągu minuty zabić poprzez obcięcie głowy 40 pszczół. Pszczołom azjatyckim udało się co prawda wykształcić mechanizmy obronne przed tym groźnym owadem, jednak na pozostałych kontynentach są one całkowicie bezbronne.Liczba wyświetleń artykułu: 529

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.