Portal Pszczelarski

W USA po raz pierwszy zniszczono gniazdo szerszeni azjatyckich 2020

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA szerszeń azjatycki gniazdo szerszenia azjatyckiego

W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy udało się zlokalizować, a następnie zniszczyć gniazdo szerszeni azjatyckich, zwanych często morderczymi. Owady te mogą poważnie zagrażać populacji pszczoły miodnej.

Gniazdo o wielkości piłki do koszykówki znajdowało się na pniu jednego z drzew w mieście Blaine na granicy USA z Kanadą, na północ od Seattle. Do jego odnalezienia przyczynili się amerykańscy naukowcy, którzy do ciała jednego z owadów przymocowali nadajnik, który naprowadził ich na trop skupiska azjatyckich szerszeni. Wcześniej próby odnalezienia gniazda aż przez kilkanaście miesięcy kończyły się niepowodzeniem.

Usunięcia dokonali specjaliści w kombinezonach, chroniących przed użądleniem, które należy do wyjątkowo bolesnych. Nie jest to jednak koniec walki z tym groźny owadem. Nadal będą poszukiwane kolejne gniazda, by ostatecznie wyeliminować ten inwazyjny gatunek.

Szerszeń azjatycki może mierzyć nawet 5 cm, a rozpiętość skrzydeł może dochodzić do 8 cm. Nie wiadomo w jaki sposób szerszenie azjatyckie znalazły się w Stanach Zjednoczonych, ale ich populacja rozwija się bardzo szybko i stanowi poważne zagrożenie dla pszczół miodnych. Jeden taki szerszeń potrafi w ciągu minuty zabić poprzez obcięcie głowy 40 pszczół. Pszczołom azjatyckim udało się co prawda wykształcić mechanizmy obronne przed tym groźnym owadem, jednak na pozostałych kontynentach są one całkowicie bezbronne.Liczba wyświetleń artykułu: 1356

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Biały miód leśny z Mount Oku

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Zostań bohaterem pszczół

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski