Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

W USA po raz pierwszy zniszczono gniazdo szerszeni azjatyckich 2020

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA szerszeń azjatycki gniazdo szerszenia azjatyckiego

W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy udało się zlokalizować, a następnie zniszczyć gniazdo szerszeni azjatyckich, zwanych często morderczymi. Owady te mogą poważnie zagrażać populacji pszczoły miodnej.

Gniazdo o wielkości piłki do koszykówki znajdowało się na pniu jednego z drzew w mieście Blaine na granicy USA z Kanadą, na północ od Seattle. Do jego odnalezienia przyczynili się amerykańscy naukowcy, którzy do ciała jednego z owadów przymocowali nadajnik, który naprowadził ich na trop skupiska azjatyckich szerszeni. Wcześniej próby odnalezienia gniazda aż przez kilkanaście miesięcy kończyły się niepowodzeniem.

Usunięcia dokonali specjaliści w kombinezonach, chroniących przed użądleniem, które należy do wyjątkowo bolesnych. Nie jest to jednak koniec walki z tym groźny owadem. Nadal będą poszukiwane kolejne gniazda, by ostatecznie wyeliminować ten inwazyjny gatunek.

Szerszeń azjatycki może mierzyć nawet 5 cm, a rozpiętość skrzydeł może dochodzić do 8 cm. Nie wiadomo w jaki sposób szerszenie azjatyckie znalazły się w Stanach Zjednoczonych, ale ich populacja rozwija się bardzo szybko i stanowi poważne zagrożenie dla pszczół miodnych. Jeden taki szerszeń potrafi w ciągu minuty zabić poprzez obcięcie głowy 40 pszczół. Pszczołom azjatyckim udało się co prawda wykształcić mechanizmy obronne przed tym groźnym owadem, jednak na pozostałych kontynentach są one całkowicie bezbronne.Liczba wyświetleń artykułu: 1191

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Słodka sałatka z kurczakiem

Ciasto orzechowe z miodem

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Kurczak w różowej marynacie

Lekka sałatka z miodowym dressingiem

Lekko miodowa sałatka z ogórków i czerwonej cebuli

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bananowe chipsy z miodem

Nalewka jaśminowa z miodem

Bigos staropolski na winie z miodem