Portal Pszczelarski

Park Miododajny w Liskowie 2020

pszczelarstwo wielkopolskie akcja pszczelarska Park Miododajny w Liskowie Park Miododajny

W Liskowie w województwie wielkopolskim powstaje Park Miododajny, który ma wspierać rozwój pszczelej populacji w tej okolicy. Pojawią się tu zatem nie tylko rośliny miododajne, ale także ule oraz budki dla owadów zapylających.

Projekt jest finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, który w swoim budżecie przewidział dla niego 16 820 złotych. Pierwszych nasadzeń w miejscu, gdzie w Liskowie powstaje Park Miododajny dokonał 21 października 2020 roku wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wraz z wójtem gminy Marią Krawiec, kierownikiem Rejonowego Ośrodka Dróg Wojewódzkich Iloną Kujawą, sekretarzem gminy Katarzyną Włodarczyk oraz dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Liskowie Elżbietą Aleksander.

Docelowo w tej lokalizacji ma się znaleźć 170 drzew różnych odmian: jarząbie pospolite, kasztanowce, klony, lipy, wiśnie piłkowane, berberys, głóg, tawuła japońska. Za te nasadzenia ma odpowiadać Zakład Aktywności Zawodowej "Swoboda?. Poza roślinami postawione tu również zostaną ule oraz budki dla owadów zapylających.

Celem tej inicjatywy jest wsparcie pszczelej populacji, poprzez zapewnienie im korzystnych warunków do rozwoju. W Parku Miododajnym pszczoły i inne zapylacze będą mogły bezproblemowo zebrać nektar z różnych roślinnych miododajnych. Są także inne korzyści. Dzięki nasadzeniom poprawić się też ma jakość gleby, lokalny ekosystem i pojawi się kolejne atrakcyjne miejsce zielone do wypoczynku dla mieszkańców Liskowa.Liczba wyświetleń artykułu: 745

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Piernik sułtański

Kapusta czerwona z porto

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą