Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Zbioru miodu w Warszawie - PKiN oraz Saski Crescent 2020

pszczelarstwo mazowieckie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska Inicjatywa Miejskie Pszczoły Bee City

W 2020 roku z pasiek umieszczonych na Pałacu Kultury i Nauki oraz biurowcu Saski Crescent w Warszawie udało się zebrać odpowiednio 45 i 60 kilogramów miodu. Opiekunowie tych uli cieszą z takiego wyniku, ale na razie miody nie mają być przeznaczone na sprzedaż.

Pojawienie się pasieki na dachu szóstego piętra Pałacu Kultury i Nauki jest zasługą Inicjatywy Miejskie Pszczoły, która zajmuje się promocją i wspieraniem hodowli pszczół miodnych w stolicy. W tym celu organizacja ta m.in. stawia ule na dachach warszawskich budynków. Dzięki temu pszczoły mają odpowiednie warunki rozwoju, nie przeszkadzając przy tym ludziom.

Na dachu Pałacu Kultury i Nauki znajduje się obecnie pięć uli. Z nich udało się zebrać w 2020 roku 45 kilogramów miodu, który w większości trafi z powrotem do pszczół, jako pokarm na zimę. Organizacja ma w planach również prowadzić sprzedaż produktów ze swoich pasiek, ale "miód z PKiN" będzie można kupić za symboliczną opłatą, gdyż Inicjatywa Miejskie Pszczoły nadal kładzie główny nacisk na projektu edukacyjne.

Większe zbiory miodu odnotowała z kolei pasieka umieszczona na dachu pobliskiego biurowca Saski Crescent. 60 kilogramów miodu wypracowały mieszkające tam cztery pszczele rodziny, które oblatują przede wszystkim Ogród Saski i okolice.

Ule na dachu Saski Crescent to przede wszystkim inicjatywa wspierająca miejscowy ekosystem. Dlatego opiekująca się pasieką firma Bee City zapowiada, że zebrany miód zostanie umieszczonych w słoikach i podarowany pracownikom biurowca.

W Warszawie żyje kilkaset rodzin pszczoły miodnej. Większość z nich jest hodowana przez pasjonatów bądź firmy na dachach budynków.



Liczba wyświetleń artykułu: 734

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Propolis - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową