Zbioru miodu w Warszawie - PKiN oraz Saski Crescent 2020

W 2020 roku z pasiek umieszczonych na Pałacu Kultury i Nauki oraz biurowcu Saski Crescent w Warszawie udało się zebrać odpowiednio 45 i 60 kilogramów miodu. Opiekunowie tych uli cieszą z takiego wyniku, ale na razie miody nie mają być przeznaczone na sprzedaż.
Pojawienie się pasieki na dachu szóstego piętra Pałacu Kultury i Nauki jest zasługą Inicjatywy Miejskie Pszczoły, która zajmuje się promocją i wspieraniem hodowli pszczół miodnych w stolicy. W tym celu organizacja ta m.in. stawia ule na dachach warszawskich budynków. Dzięki temu pszczoły mają odpowiednie warunki rozwoju, nie przeszkadzając przy tym ludziom.
Na dachu Pałacu Kultury i Nauki znajduje się obecnie pięć uli. Z nich udało się zebrać w 2020 roku 45 kilogramów miodu, który w większości trafi z powrotem do pszczół, jako pokarm na zimę. Organizacja ma w planach również prowadzić sprzedaż produktów ze swoich pasiek, ale "miód z PKiN" będzie można kupić za symboliczną opłatą, gdyż Inicjatywa Miejskie Pszczoły nadal kładzie główny nacisk na projektu edukacyjne.
Większe zbiory miodu odnotowała z kolei pasieka umieszczona na dachu pobliskiego biurowca Saski Crescent. 60 kilogramów miodu wypracowały mieszkające tam cztery pszczele rodziny, które oblatują przede wszystkim Ogród Saski i okolice.
Ule na dachu Saski Crescent to przede wszystkim inicjatywa wspierająca miejscowy ekosystem. Dlatego opiekująca się pasieką firma Bee City zapowiada, że zebrany miód zostanie umieszczonych w słoikach i podarowany pracownikom biurowca.
W Warszawie żyje kilkaset rodzin pszczoły miodnej. Większość z nich jest hodowana przez pasjonatów bądź firmy na dachach budynków.
Liczba wyświetleń artykułu: 935
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Rodzaje pasiek
Jakie wyróżniamy rodzaje pasiek? Joanna Baran

W Katowicach pojawia się coraz więcej miejskich pasiek 2023
Coraz więcej miejskich pni pszczelich w Katowicach Dariusz Buzun

Czy pszczoły na dachach wieżowców to dobry pomysł? Pojawiają się sceptyczne głosy
Zdaniem ekologa ze Szwajcarii - nie Dariusz Buzun

Pasieka ekologiczna jako forma edukacji - Harmęże 2023
Tak, to odpowiedź Dariusz Buzun

Czy pszczelarstwo miejskie szkodzi zapylaczom?
Według Kanadyjskich badaczy - tak Dariusz Buzun

Pszczoły zbadały jakość powietrza w Pile 2022
Pszczoły zatrudnione do badania jakości powietrza w Pile Jakub Wojas

Pasieka ze śmieci stanęła w Poznaniu 2022
Recykling w pszczelarstwie Jakub Wojas
