W Białymstoku stworzono miejską barć 2020
W Lesie Zwierzynieckim przy Alei Myrchów w Białymstoku postawiono dwie kłody bartne, a w naturalnym pniu drzewa wydłubano barć. Jest to jedno z pierwszych takich przedsięwzięć w Polsce.
Miejska barć w stolicy województwa podlaskiego została postawiona w ramach realizacji projektu "Ochrona owadów zapylających na obszarze Białegostoku". Za budowę barci odpowiadał opiekun miejskiej pasieki Mikołaj Mak. W dwóch kłodach bartnych i barć w pniu graba zamieszkały pszczoły rasy Krainka. Jest to jedna z najbardziej popularnych odmian pszczoły miodnej.
Białostocka barć jest pierwszym w Polsce takim projektem realizowanym nie przez Lasy Państwowe, a przez władze miasta. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie bioróżnorodności i ochrona owadów zapylających. W Lesie Zwierzyniecki pojawią się również specjalne tablice edukacyjne z informacjami na temat bartnictwa i hodowli pszczół.
W założeniach z barci nie będzie pobierany miód, poza wyjątkowymi przypadkami, np. przepełnienia nim barci. Pozyskany w takim wypadku miód będzie wykorzystywany do celów promocyjnych miasta. Całość realizacji programu barci w Białymstoku kosztowała 5 tysięcy złotych.
Nie jest to pierwsze działanie na rzecz pszczół, podejmowane władze Białegostoku. W stolicy województwa podlaskiego działa już miejska pasieka, istnieje również sad edukacyjny, łąki kwietne oraz liczne domki dla owadów zapylających.
Liczba wyświetleń artykułu: 980
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!