Portal Pszczelarski

W Białymstoku stworzono miejską barć 2020

pszczelarstwo podlaskie barć miejska barć pszczelarstwo miejskie Mikołaj Mak

W Lesie Zwierzynieckim przy Alei Myrchów w Białymstoku postawiono dwie kłody bartne, a w naturalnym pniu drzewa wydłubano barć. Jest to jedno z pierwszych takich przedsięwzięć w Polsce.

Miejska barć w stolicy województwa podlaskiego została postawiona w ramach realizacji projektu "Ochrona owadów zapylających na obszarze Białegostoku". Za budowę barci odpowiadał opiekun miejskiej pasieki Mikołaj Mak. W dwóch kłodach bartnych i barć w pniu graba zamieszkały pszczoły rasy Krainka. Jest to jedna z najbardziej popularnych odmian pszczoły miodnej.

Białostocka barć jest pierwszym w Polsce takim projektem realizowanym nie przez Lasy Państwowe, a przez władze miasta. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie bioróżnorodności i ochrona owadów zapylających. W Lesie Zwierzyniecki pojawią się również specjalne tablice edukacyjne z informacjami na temat bartnictwa i hodowli pszczół.

W założeniach z barci nie będzie pobierany miód, poza wyjątkowymi przypadkami, np. przepełnienia nim barci. Pozyskany w takim wypadku miód będzie wykorzystywany do celów promocyjnych miasta. Całość realizacji programu barci w Białymstoku kosztowała 5 tysięcy złotych.

Nie jest to pierwsze działanie na rzecz pszczół, podejmowane władze Białegostoku. W stolicy województwa podlaskiego działa już miejska pasieka, istnieje również sad edukacyjny, łąki kwietne oraz liczne domki dla owadów zapylających.



Liczba wyświetleń artykułu: 980

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Krem czekoladowo-owocowy z bazylią

Szpinak z gruszką, pomarańczą i miodem

Torcik naleśnikowy z miodem

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom