Portal Pszczelarski

Szerszenie azjatyckie zagrażają populacji pszczół w Stanach Zjednoczonych

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA szerszeń azjatycki vespa mandarinia pszczoły japońskie

Olbrzymie szerzenie azjatyckie, czyli vespa mandarinia, nazywane morderczymi szerszeniami, szybko rozprzestrzeniają się po zachodnich stanach USA, a to zagraża tamtejszej pszczelej populacji. Ten groźny owad w ciągu minuty potrafi zabić nawet 40 pszczół.

Szerszeń azjatycki jest największym na świecie gatunkiem szerszenia osiągający długość nawet 5 centymetrów i rozpiętości skrzydeł 7,5 centymetra. Groźny owad pochodzi ze wschodniej i południowej części Azji. Najlepiej czuje się w klimacie odznaczającym się ciepłym latem, łagodną zimą i dużą ilością opadów. W Ameryce Północnej został zaobserwowany po raz pierwszy we wrześniu 2019 roku, na obszarze kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej. Od tego czasu systematycznie rozprzestrzenia się po terytorium Kanady i USA. Według naukowców z Uniwersytetu w Waszyngtonie szerszeń azjatycki może zaroić się bardzo szybko we wszystkich amerykańskich stanach.

Jak wykazały przeprowadzone na potrzeby badań symulacje komputerowe, szerszeń azjatycki potrafi w godzinę pokonać nawet 100 kilometrów. Jest to szczególnie zła wiadomość dla pszczelarzy. Groźny owad potrafi zabić w ciągu jednej minuty ponad 40 pszczół. Szerszeń wkrada się do uli, gdzie atakuje pszczoły, pożera larwy i poczwarki. Jedynie pszczoły japońskie wykształciły metodę skutecznego odstraszania szerszeni.

Uważa się, że inwazja tego owada może zagrozić większej części populacji pszczół w Ameryce Północnej. Dlatego zdaniem naukowców najważniejszym zadaniem powinno teraz być zatrzymanie rozprzestrzeniania się szerszeni azjatyckich. Z podobnymi wyzwaniami przyjdzie się także zmierzyć w Europie. Morderczy szerszeń zadomowił się już w Hiszpanii, południowej Francji, a w 2019 roku zaobserwowano go po raz pierwszy w Niemczech.Liczba wyświetleń artykułu: 431

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.