Portal Pszczelarski

Szerszenie azjatyckie zagrażają populacji pszczół w Stanach Zjednoczonych

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA szerszeń azjatycki vespa mandarinia pszczoły japońskie

Olbrzymie szerzenie azjatyckie, czyli vespa mandarinia, nazywane morderczymi szerszeniami, szybko rozprzestrzeniają się po zachodnich stanach USA, a to zagraża tamtejszej pszczelej populacji. Ten groźny owad w ciągu minuty potrafi zabić nawet 40 pszczół.

Szerszeń azjatycki jest największym na świecie gatunkiem szerszenia osiągający długość nawet 5 centymetrów i rozpiętości skrzydeł 7,5 centymetra. Groźny owad pochodzi ze wschodniej i południowej części Azji. Najlepiej czuje się w klimacie odznaczającym się ciepłym latem, łagodną zimą i dużą ilością opadów. W Ameryce Północnej został zaobserwowany po raz pierwszy we wrześniu 2019 roku, na obszarze kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej. Od tego czasu systematycznie rozprzestrzenia się po terytorium Kanady i USA. Według naukowców z Uniwersytetu w Waszyngtonie szerszeń azjatycki może zaroić się bardzo szybko we wszystkich amerykańskich stanach.

Jak wykazały przeprowadzone na potrzeby badań symulacje komputerowe, szerszeń azjatycki potrafi w godzinę pokonać nawet 100 kilometrów. Jest to szczególnie zła wiadomość dla pszczelarzy. Groźny owad potrafi zabić w ciągu jednej minuty ponad 40 pszczół. Szerszeń wkrada się do uli, gdzie atakuje pszczoły, pożera larwy i poczwarki. Jedynie pszczoły japońskie wykształciły metodę skutecznego odstraszania szerszeni.

Uważa się, że inwazja tego owada może zagrozić większej części populacji pszczół w Ameryce Północnej. Dlatego zdaniem naukowców najważniejszym zadaniem powinno teraz być zatrzymanie rozprzestrzeniania się szerszeni azjatyckich. Z podobnymi wyzwaniami przyjdzie się także zmierzyć w Europie. Morderczy szerszeń zadomowił się już w Hiszpanii, południowej Francji, a w 2019 roku zaobserwowano go po raz pierwszy w Niemczech.Liczba wyświetleń artykułu: 684

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Nalewka jaśminowa z miodem

Bananowe chipsy z miodem

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Kruidnoten - holenderskie ekspresowe pierniczki z miodem

Bigos z miodem

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi