Portal Pszczelarski

Kradzież 9 uli w Olszance (gmina Turobin) 2020

pszczelarstwo lubelskie kradzież uli

W Olszance w gminie Turobin w powiecie biłgorajskim w województwie lubelskim nieznani sprawcy ukradli z miejscowej pasieki dziewięć uli. Jest to nie pierwsze takie zdarzenie. W Polsce coraz częściej dochodzi do kradzieży uli, a z powodu braku świadków takich przestępstw policja ma problemy w wykryciu złodziei.

O kradzieży w Olszance poinformował portal lublin112.pl. Podejrzewa się, że sprawcą przestępstwa jest osoba obeznana z tematyką pszczelarstwa. Tylko bowiem taka jest najczęściej w stanie, bez obawy użądlenia, wziąć ul pełen pszczół. Kradzież miała miejsce między sobotą 19 września a piątkiem 25 września 2020 roku. Policja i właściciel pasieki proszą wszystkie osoby, które mogą coś wiedzieć o sprawcach przestępstwa o pomoc w ich wskazaniu lub odnalezieniu skradzionych uli.

Niestety, ale często takie apele trafią w próżnię. Z powodu oddalenia pasiek od zabudowań ludzkich zazwyczaj nie ma świadków takich zdarzeń. Nie oznacza to jednak, że już na pewno uli nie będzie można odzyskać. Pod koniec września 2020 roku policji udało się złapać dwóch sprawców kradzieży uli z pasieki w miejscowości Jałowiec w gminie Lubań w województwie dolnośląskim. W sierpniu 2020 roku 34 i 36-latek zabrali pszczelarzowi trzy ule wraz z rodzinami pszczelimi. Straty zostały oszacowane na 5 tysięcy złotych. Na szczęście, złodzieje niedługo cieszyli się swoim łupem. Skradzione ule, choć przemalowane przez sprawców przestępstwa, trafiły już z powrotem do prawowitego właściciela.



Liczba wyświetleń artykułu: 594

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Skrzydełka z miodem i chili

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele