Portal Pszczelarski

Reymontowska Szkoła Miodna w Czartajewie

pszczelarstwo podlaskie Reymontowska Szkoła Miodna Wiktor Wolszczuk

Przy Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie w województwie podlaskim powstała "Reymontowska Szkoła Miodna". Postawione tu ule nazwami nawiązują do bohaterów powieści "Chłopi" Władysława Reymonta: Jagna, Maciej, Dominikowa, Antek i Hanka. Pasieka będzie służyć szerzeniu wiedzy o hodowli pszczół i znaczeniu tych owadów dla środowiska.

Reymontowska Szkoła Miodna została otwarta 9 września 2020 roku w obecności wicemarszałka województwa podlaskiego Stanisława Derehajło. Pasiekę założono dzięki wsparciu finansowemu urzędu marszałkowskiego w kwocie 10 tysięcy złotych. Dzięki tym środkom zagospodarowano teren wokół Zespołu Szkół Technicznych. Miejsce na pasiekę ogrodzono siatką i zasadzono tam brzozy. Wybór nazwy pasieki jest nieprzypadkowy, bowiem noblista jest patronem miejscowego Zespołu Szkół.

Na co dzień Szkołą Miodną będzie się opiekował nauczyciel i pszczelarz Wiktor Wolszczuk. Pod jego pieczą znajdą się pszczoły rasy krainka, uznawane za owady spokojne i łagodne. Kierownictwo Zespołu Szkół planuje również utworzenie młodzieżowego koła pszczelarskiego. W tym miejscu mają się też odbywać lekcje pszczelarstwa.

Zespół Szkół Technicznych w Czartajewie nie jest jednak jedyną szkołą w województwie podlaskim, która otrzymała dofinansowanie dla budowy szkolnych pasiek. Miodne Szkoły założono również w Zespole Szkół im. gen. Ludwika Paca w Dowspudzie, Zespole Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie oraz Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży.Liczba wyświetleń artykułu: 374

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie