Portal Pszczelarski

Reymontowska Szkoła Miodna w Czartajewie

pszczelarstwo podlaskie Reymontowska Szkoła Miodna Wiktor Wolszczuk

Przy Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie w województwie podlaskim powstała "Reymontowska Szkoła Miodna". Postawione tu ule nazwami nawiązują do bohaterów powieści "Chłopi" Władysława Reymonta: Jagna, Maciej, Dominikowa, Antek i Hanka. Pasieka będzie służyć szerzeniu wiedzy o hodowli pszczół i znaczeniu tych owadów dla środowiska.

Reymontowska Szkoła Miodna została otwarta 9 września 2020 roku w obecności wicemarszałka województwa podlaskiego Stanisława Derehajło. Pasiekę założono dzięki wsparciu finansowemu urzędu marszałkowskiego w kwocie 10 tysięcy złotych. Dzięki tym środkom zagospodarowano teren wokół Zespołu Szkół Technicznych. Miejsce na pasiekę ogrodzono siatką i zasadzono tam brzozy. Wybór nazwy pasieki jest nieprzypadkowy, bowiem noblista jest patronem miejscowego Zespołu Szkół.

Na co dzień Szkołą Miodną będzie się opiekował nauczyciel i pszczelarz Wiktor Wolszczuk. Pod jego pieczą znajdą się pszczoły rasy krainka, uznawane za owady spokojne i łagodne. Kierownictwo Zespołu Szkół planuje również utworzenie młodzieżowego koła pszczelarskiego. W tym miejscu mają się też odbywać lekcje pszczelarstwa.

Zespół Szkół Technicznych w Czartajewie nie jest jednak jedyną szkołą w województwie podlaskim, która otrzymała dofinansowanie dla budowy szkolnych pasiek. Miodne Szkoły założono również w Zespole Szkół im. gen. Ludwika Paca w Dowspudzie, Zespole Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie oraz Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży.Liczba wyświetleń artykułu: 325

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Biały miód leśny z Mount Oku

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Zryczałtowany podatek dochodowy przy sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich przetworzonych

Zasady rozliczania się w ramach projektu WRPP w latach 2016/2019

Praca na etat a pasieka do 80 pni

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Zimowy torcik z żurawiną i kremem z białej czekolady

Pierniczki z miodem na święta - wersja 1

Jajka w koszulce z kuskusem, pomidorkami i miodem