Portal Pszczelarski

Reymontowska Szkoła Miodna w Czartajewie

pszczelarstwo podlaskie Reymontowska Szkoła Miodna Wiktor Wolszczuk

Przy Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie w województwie podlaskim powstała "Reymontowska Szkoła Miodna". Postawione tu ule nazwami nawiązują do bohaterów powieści "Chłopi" Władysława Reymonta: Jagna, Maciej, Dominikowa, Antek i Hanka. Pasieka będzie służyć szerzeniu wiedzy o hodowli pszczół i znaczeniu tych owadów dla środowiska.

Reymontowska Szkoła Miodna została otwarta 9 września 2020 roku w obecności wicemarszałka województwa podlaskiego Stanisława Derehajło. Pasiekę założono dzięki wsparciu finansowemu urzędu marszałkowskiego w kwocie 10 tysięcy złotych. Dzięki tym środkom zagospodarowano teren wokół Zespołu Szkół Technicznych. Miejsce na pasiekę ogrodzono siatką i zasadzono tam brzozy. Wybór nazwy pasieki jest nieprzypadkowy, bowiem noblista jest patronem miejscowego Zespołu Szkół.

Na co dzień Szkołą Miodną będzie się opiekował nauczyciel i pszczelarz Wiktor Wolszczuk. Pod jego pieczą znajdą się pszczoły rasy krainka, uznawane za owady spokojne i łagodne. Kierownictwo Zespołu Szkół planuje również utworzenie młodzieżowego koła pszczelarskiego. W tym miejscu mają się też odbywać lekcje pszczelarstwa.

Zespół Szkół Technicznych w Czartajewie nie jest jednak jedyną szkołą w województwie podlaskim, która otrzymała dofinansowanie dla budowy szkolnych pasiek. Miodne Szkoły założono również w Zespole Szkół im. gen. Ludwika Paca w Dowspudzie, Zespole Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie oraz Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży.Liczba wyświetleń artykułu: 515

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół