Portal Pszczelarski

Reymontowska Szkoła Miodna w Czartajewie

pszczelarstwo podlaskie Reymontowska Szkoła Miodna Wiktor Wolszczuk

Przy Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie w województwie podlaskim powstała "Reymontowska Szkoła Miodna". Postawione tu ule nazwami nawiązują do bohaterów powieści "Chłopi" Władysława Reymonta: Jagna, Maciej, Dominikowa, Antek i Hanka. Pasieka będzie służyć szerzeniu wiedzy o hodowli pszczół i znaczeniu tych owadów dla środowiska.

Reymontowska Szkoła Miodna została otwarta 9 września 2020 roku w obecności wicemarszałka województwa podlaskiego Stanisława Derehajło. Pasiekę założono dzięki wsparciu finansowemu urzędu marszałkowskiego w kwocie 10 tysięcy złotych. Dzięki tym środkom zagospodarowano teren wokół Zespołu Szkół Technicznych. Miejsce na pasiekę ogrodzono siatką i zasadzono tam brzozy. Wybór nazwy pasieki jest nieprzypadkowy, bowiem noblista jest patronem miejscowego Zespołu Szkół.

Na co dzień Szkołą Miodną będzie się opiekował nauczyciel i pszczelarz Wiktor Wolszczuk. Pod jego pieczą znajdą się pszczoły rasy krainka, uznawane za owady spokojne i łagodne. Kierownictwo Zespołu Szkół planuje również utworzenie młodzieżowego koła pszczelarskiego. W tym miejscu mają się też odbywać lekcje pszczelarstwa.

Zespół Szkół Technicznych w Czartajewie nie jest jednak jedyną szkołą w województwie podlaskim, która otrzymała dofinansowanie dla budowy szkolnych pasiek. Miodne Szkoły założono również w Zespole Szkół im. gen. Ludwika Paca w Dowspudzie, Zespole Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie oraz Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży.



Liczba wyświetleń artykułu: 696

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja