Portal Pszczelarski

Leśnicy chcą powrotu dzikich pszczół do lasów celestynowskich 2020

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo mazowieckie Pszczoły wracają do naszych lasów Celestynów

W ramach akcji "Pszczoły wracają do lasów" w Nadleśnictwie Celestynów postawiono budki dla dzikich pszczół. Leśnicy liczą, że ich działania umożliwią osiedlenie się tych owadów w naturalnym dla nich środowisku.

Lasy Państwowe, które realizują ten projekt zdecydowały się na ustawienie w okolicach Celestynowa aż stu dwudziestu budek. Rozmieszczane są one na tym terenie już od kwietnia 2020 roku. W każdej z nich mieszka jedna pszczela rodzina, a na jeden kilometr kwadratowy lasu przypada od dwóch do czterech pszczelich rodziny. Takie rozlokowanie nie jest przypadkowe. Ma ono bowiem zapewnić owadom wystarczającą ilość pokarmu i ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób.

Do zdań leśników należy rokroczna kontrola, czy budki została zamieszkałe przez owady. Lasy nie zamierzają pobierać od nich miodu, propolisu, mleczka pszczelego czy wosku, pozostawiając wszystkie te produktu pszczołom, które będą mogły dzięki nim zrobić zapasy i przetrwać zimę.

Nieodłącznym elementem realizowanego projektu jest także tworzenie łąk kwietnych w pobliżu postawionych budek. Rosnące na nich rośliny odznaczają się bioróżnorodnością biologiczną. Jednocześnie oddalenie od nawożonych przez rolników pestycydami pól sprawia, że pszczoły mają tu znakomite warunki do rozwoju.

Do początku września 2020 roku w Nadleśnictwie Celestynów pojawiły się już wszystkie planowane w tym miejscu budki dla dzikich pszczół. Czy zamieszkają w nich owady okaże się jednak dopiero w 2021 roku, podczas wiosennej kontroli leśników.

Czytaj również:

Pszczoły zasiedliły barcie – sukces Nadleśnictwa Kłodawa 2020Liczba wyświetleń artykułu: 210

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.