Portal Pszczelarski

Leśnicy chcą powrotu dzikich pszczół do lasów celestynowskich 2020

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo mazowieckie Pszczoły wracają do naszych lasów Celestynów

W ramach akcji "Pszczoły wracają do lasów" w Nadleśnictwie Celestynów postawiono budki dla dzikich pszczół. Leśnicy liczą, że ich działania umożliwią osiedlenie się tych owadów w naturalnym dla nich środowisku.

Lasy Państwowe, które realizują ten projekt zdecydowały się na ustawienie w okolicach Celestynowa aż stu dwudziestu budek. Rozmieszczane są one na tym terenie już od kwietnia 2020 roku. W każdej z nich mieszka jedna pszczela rodzina, a na jeden kilometr kwadratowy lasu przypada od dwóch do czterech pszczelich rodziny. Takie rozlokowanie nie jest przypadkowe. Ma ono bowiem zapewnić owadom wystarczającą ilość pokarmu i ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób.

Do zdań leśników należy rokroczna kontrola, czy budki została zamieszkałe przez owady. Lasy nie zamierzają pobierać od nich miodu, propolisu, mleczka pszczelego czy wosku, pozostawiając wszystkie te produktu pszczołom, które będą mogły dzięki nim zrobić zapasy i przetrwać zimę.

Nieodłącznym elementem realizowanego projektu jest także tworzenie łąk kwietnych w pobliżu postawionych budek. Rosnące na nich rośliny odznaczają się bioróżnorodnością biologiczną. Jednocześnie oddalenie od nawożonych przez rolników pestycydami pól sprawia, że pszczoły mają tu znakomite warunki do rozwoju.

Do początku września 2020 roku w Nadleśnictwie Celestynów pojawiły się już wszystkie planowane w tym miejscu budki dla dzikich pszczół. Czy zamieszkają w nich owady okaże się jednak dopiero w 2021 roku, podczas wiosennej kontroli leśników.

Czytaj również:

Pszczoły zasiedliły barcie – sukces Nadleśnictwa Kłodawa 2020Liczba wyświetleń artykułu: 335

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Środki ostrożności przy stosowaniu kwasu mlekowego

Niecierpek gruczołowaty, niecierpek himalajski, niecierpek Roylego – roślina miododajna

Jak wykonać świeczkę z wosku pszczelego?