Portal Pszczelarski

Leśnicy chcą powrotu dzikich pszczół do lasów celestynowskich 2020

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo mazowieckie Pszczoły wracają do naszych lasów Celestynów

W ramach akcji "Pszczoły wracają do lasów" w Nadleśnictwie Celestynów postawiono budki dla dzikich pszczół. Leśnicy liczą, że ich działania umożliwią osiedlenie się tych owadów w naturalnym dla nich środowisku.

Lasy Państwowe, które realizują ten projekt zdecydowały się na ustawienie w okolicach Celestynowa aż stu dwudziestu budek. Rozmieszczane są one na tym terenie już od kwietnia 2020 roku. W każdej z nich mieszka jedna pszczela rodzina, a na jeden kilometr kwadratowy lasu przypada od dwóch do czterech pszczelich rodziny. Takie rozlokowanie nie jest przypadkowe. Ma ono bowiem zapewnić owadom wystarczającą ilość pokarmu i ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób.

Do zdań leśników należy rokroczna kontrola, czy budki została zamieszkałe przez owady. Lasy nie zamierzają pobierać od nich miodu, propolisu, mleczka pszczelego czy wosku, pozostawiając wszystkie te produktu pszczołom, które będą mogły dzięki nim zrobić zapasy i przetrwać zimę.

Nieodłącznym elementem realizowanego projektu jest także tworzenie łąk kwietnych w pobliżu postawionych budek. Rosnące na nich rośliny odznaczają się bioróżnorodnością biologiczną. Jednocześnie oddalenie od nawożonych przez rolników pestycydami pól sprawia, że pszczoły mają tu znakomite warunki do rozwoju.

Do początku września 2020 roku w Nadleśnictwie Celestynów pojawiły się już wszystkie planowane w tym miejscu budki dla dzikich pszczół. Czy zamieszkają w nich owady okaże się jednak dopiero w 2021 roku, podczas wiosennej kontroli leśników.

Czytaj również:

Pszczoły zasiedliły barcie – sukces Nadleśnictwa Kłodawa 2020Liczba wyświetleń artykułu: 375

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower! w Polsce i za granicą

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.