Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie
Miód wędzony jest już stałym elementem oferty Pasieki Syta Pszczoła, jednak trafił do niej dość przypadkowo - jako marynata wędzonej szynki.
Smak był na tyle intrygujący, że postanowiliśmy uwędzić sam miód, eksperymentując z czasem, rodzajem drewna użytego podczas opalania komina, temperaturą i dodatkami do samego miodu. Do kolejnych porcji trafiały więc korzenne przyprawy, z których najciekawiej wypada ostra papryka, ziele angielskie lub jałowiec, ale kombinacje ziołowe też mogą zachwycić.
Proces wędzenia miodu
Najważniejsze podczas procesu wędzenia jest przestrzeganie określonej temperatury – im wyższa, tym miód szybciej nabierze ciemnej barwy i intensywnego posmaku dymu. Ponieważ część miodu trafia do klientów, staramy się oczywiście nie przekraczać 45°C, co wiąże się z kilkoma godzinami oczekiwania.
Patokę rozlewamy cienkimi warstwami na blachach nierdzewnych i po ewentualnym dodaniu przypraw wstawiamy do rozgrzanej komory wędzarniczej, mieszając co pół godziny. Podwyższenie tej temperatury znacznie skraca czas wędzenia, użycie miodu skrystalizowanego lub rozlanie grubszej warstwy działa oczywiście odwrotnie.
Najlepszym drewnem służącym do opalania, są gatunki drzew owocowych, ale sprawdzi się także buk, czy często niedoceniana olcha.
Rodzaj miodu także jest istotny. Aromat dymu szybciej jest wyczuwalny w miodach jasnych, wczesnych. W 2020 roku miód odebrany pszczołom w deszczowym u nas czerwcu, miał pod zasklepem ponad 20% zawartości wody. Podczas wędzenia zawartość ta zmniejszyła się do 16%, dlatego też część zbyt mokrego, a dojrzałego miodu można spożytkować w ten sposób.
Przeznaczenie miodu wędzonego
Należy się oczywiście liczyć, z pewną stratą objętości, jednak efekt jest tego warty – wędzony miód jedzony łyżeczką nie przypadnie do gustu każdemu. Idealnie natomiast nadaje się do mięs, marynat, do potraw grillowanych i do... sałatek. Może też urozmaicić ofertę pasieki, szczególnie, kiedy zaczniemy eksperymentować z przyprawami.
Liczba wyświetleń artykułu: 8231
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!