Portal Pszczelarski

Krakowscy naukowcy badają zachowania pszczół... wolną kamerą 2020

pszczelarstwo małopolskie rójka pszczoły badanie zachowań pszczół

Badacze z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie obserwują i analizują całodobowe zachowania pszczół. Praca naukowców może pomóc pszczelarzom we wcześniejszym wykrywaniu czyhających na owady zapylające zagrożeń.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, badane przez krakowskich naukowców pszczoły znajdują się w specjalny ulu obserwacyjnym z przeszklonymi ścianami i kamerą rejestrującą 3000 klatek na sekundę, a to oznacza, że na ekranie owady poruszają się 100 razy wolniej niż na zwykłym materiale filmowym.

Naukowcy już przyznają, że udało im się zaobserwować dotąd nieznane zachowania pszczół. Badacze mają nadzieje, że uda się m.in. automatycznie wykrywać, czy pszczoły szykują się do rójki, co mogłoby znacząco ułatwić pracę pszczelarzy. Dzięki prowadzonym obserwacjom w przyszłości mógłby powstać program analizujący dźwięki z ula i ostrzegający pszczelarzy o zbliżającej się rójce. Badania na tym polu są jednak trudne, gdyż pszczele rodziny roją zazwyczaj tylko raz w roku.

Obserwacje pszczół przez krakowskich naukowców obejmują także analizę zachowania owadów podczas tak zwanego tańca wywijanego – jednej z form pszczelej komunikacji. Polega on na przemieszczaniu się pszczoły po plastrze w obydwu kierunkach na odcinku kilku centymetrów i machaniu przy tym odwłokiem. Informacje między owadami w ulu są również przekazywane za pomocą feromonów (wydzielanych zapachów) oraz wibracji (wzajemne potrząsanie się pszczół). Znaczenie jednak większość z tych zachowań pozostaje nadal zagadką.Liczba wyświetleń artykułu: 546

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.