Portal Pszczelarski

Krakowscy naukowcy badają zachowania pszczół... wolną kamerą 2020

pszczelarstwo małopolskie rójka pszczoły badanie zachowań pszczół

Badacze z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie obserwują i analizują całodobowe zachowania pszczół. Praca naukowców może pomóc pszczelarzom we wcześniejszym wykrywaniu czyhających na owady zapylające zagrożeń.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, badane przez krakowskich naukowców pszczoły znajdują się w specjalny ulu obserwacyjnym z przeszklonymi ścianami i kamerą rejestrującą 3000 klatek na sekundę, a to oznacza, że na ekranie owady poruszają się 100 razy wolniej niż na zwykłym materiale filmowym.

Naukowcy już przyznają, że udało im się zaobserwować dotąd nieznane zachowania pszczół. Badacze mają nadzieje, że uda się m.in. automatycznie wykrywać, czy pszczoły szykują się do rójki, co mogłoby znacząco ułatwić pracę pszczelarzy. Dzięki prowadzonym obserwacjom w przyszłości mógłby powstać program analizujący dźwięki z ula i ostrzegający pszczelarzy o zbliżającej się rójce. Badania na tym polu są jednak trudne, gdyż pszczele rodziny roją zazwyczaj tylko raz w roku.

Obserwacje pszczół przez krakowskich naukowców obejmują także analizę zachowania owadów podczas tak zwanego tańca wywijanego – jednej z form pszczelej komunikacji. Polega on na przemieszczaniu się pszczoły po plastrze w obydwu kierunkach na odcinku kilku centymetrów i machaniu przy tym odwłokiem. Informacje między owadami w ulu są również przekazywane za pomocą feromonów (wydzielanych zapachów) oraz wibracji (wzajemne potrząsanie się pszczół). Znaczenie jednak większość z tych zachowań pozostaje nadal zagadką.Liczba wyświetleń artykułu: 1359

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom