Krakowscy naukowcy badają zachowania pszczół... wolną kamerą 2020
Badacze z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie obserwują i analizują całodobowe zachowania pszczół. Praca naukowców może pomóc pszczelarzom we wcześniejszym wykrywaniu czyhających na owady zapylające zagrożeń.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, badane przez krakowskich naukowców pszczoły znajdują się w specjalny ulu obserwacyjnym z przeszklonymi ścianami i kamerą rejestrującą 3000 klatek na sekundę, a to oznacza, że na ekranie owady poruszają się 100 razy wolniej niż na zwykłym materiale filmowym.
Naukowcy już przyznają, że udało im się zaobserwować dotąd nieznane zachowania pszczół. Badacze mają nadzieje, że uda się m.in. automatycznie wykrywać, czy pszczoły szykują się do rójki, co mogłoby znacząco ułatwić pracę pszczelarzy. Dzięki prowadzonym obserwacjom w przyszłości mógłby powstać program analizujący dźwięki z ula i ostrzegający pszczelarzy o zbliżającej się rójce. Badania na tym polu są jednak trudne, gdyż pszczele rodziny roją zazwyczaj tylko raz w roku.
Obserwacje pszczół przez krakowskich naukowców obejmują także analizę zachowania owadów podczas tak zwanego tańca wywijanego – jednej z form pszczelej komunikacji. Polega on na przemieszczaniu się pszczoły po plastrze w obydwu kierunkach na odcinku kilku centymetrów i machaniu przy tym odwłokiem. Informacje między owadami w ulu są również przekazywane za pomocą feromonów (wydzielanych zapachów) oraz wibracji (wzajemne potrząsanie się pszczół). Znaczenie jednak większość z tych zachowań pozostaje nadal zagadką.
Liczba wyświetleń artykułu: 1733
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!