Portal Pszczelarski

Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego wpisany do rejestru CNPiCOG

pszczelarstwo małopolskie miód spadziowy miód spadziowy z Beskidu Wyspowego miodownica jodłowa zielona

Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego został wpisany do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Jest to 44 produkt z Polski na tej liście i jednocześnie 16 pochodzący z województwa małopolskiego.

Jak informuje portal kmy.pl, najsłynniejszy produkt pszczeli z Beskidu Wyspowego jest bardzo charakterystyczny. Odznacza się zapachem żywicy oraz ciemnozieloną barwą z ciemnobrązowymi przebarwieniami. Jego smak jest słodki i delikatny. Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego już w 2011 roku został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jednak unijną ochronę uzyskał dopiero dziewięć lat później.

Miód wytwarzany jest na terenie powiatu myślenickiego ze spadzi jodłowej, wydalanej przez miodownicę jodłową zieloną, rosnącej na jodle pospolitej. Z gałęzi jodłowych pobierany jest przez mszyce sok roślinny, z którego wydalana jest przez nie spadż, czyli lepka, słodka ciecz, zbierana przez pszczoły, które akurat na obszarze Beskidu Wyspowego wyróżniają się bardzo wysoką odpornością. W latach 30. XX wieku powstała tu linia pszczół Dobra, która od 2014 roku jest objęta ochroną zasobów genetycznych. Na obszarze gmin Dobra i Tymbark pszczoły te znajdują się w rejonie hodowli zachowawczej.

Miód spadziowy na obszarze Beskidu Wyspowego jest wytwarzany od czasów średniowiecza. Sprzyjało temu nie tylko specyfika tutejszych pszczół, ale również warunki terenu porośniętego Puszczą Karpacką, z dominującymi gatunkami jodły pospolitej i buka zwyczajnego.

Czytaj również:

Właściwości miodu ze spadzi liściastej i spadziowo-nektarowego



Liczba wyświetleń artykułu: 1558

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Propolis - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.