Portal Pszczelarski

Zanieczyszczone powietrze zabija pszczoły

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Indiach zanieczyszczone powietrze a pszczoły pszczoły

Według przeprowadzanych w Indiach od 2017 roku badań, nawet niewielkie zanieczyszczenie powietrza może spowodować śmierć aż 80% tutejszych gigantycznych pszczół miodnych. Badania dotyczyły obszaru Azji Południowej, ale prawdopodobnie podobne wyniki mogą być również w innych rejonach świata.

Indie od wielu lat zmagają się z poważnym zanieczyszczeniem powietrza. Jak się okazuje, wpływa ono negatywnie nie tylko na ludzi, ale też na pszczoły, a konkretnie gigantyczną azjatycką pszczołę miodną (Apis dorsata). Owad ten jest głównym zapylaczem na Półwyspie Indyjskim i ma kluczowe znaczenie dla utrzymania produkcji owoców i warzyw w Indiach, która jest ważną gałęzią gospodarki tego kraju.

Naukowcy z indyjskiego National Center for Biological Sciences postanowili zbadać wpływ zanieczyszczeń na pszczoły. Ich instytutu badawczy ma siedzibę w Bengaluru - jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Indiach. Badacze wytypowali w tym mieście i okolicach cztery miejsca, w który poziom pyłów, dymu, sadzy wahał się od zdrowych po niebezpieczne i tu badacze dokonali analizy kondycji ponad 1800 pszczół.

Okazało się, że pszczoły z miejsc najbardziej zanieczyszczonych były w bardzo złym stanie. Niektóre z nich były pokryte brudem i cząstkami. Badacze oceniają, że ich ciało wyglądało jak "strefa wojny". Znajdowały się na nich toksyczne cząstki metali, takie jak: ołów, arsen, wolfram, aluminium, chrom i kobalt. Co gorsza, ponad 80% pszczół pochodzących z lokalizacji nie tylko o silnym, ale też o umiarkowanym zanieczyszczeniu, zmarło w ciągu 24 godzin. Owady te miały tendencję do nieregularnego bicia serca i niższy poziom krwinek. Naukowcy zwrócili także uwagę na zwiększoną u nich ekspresję genów związanych z odpornością i stresem. To wszystko mogło być przyczyną ich krótszego żywota.

Indyjscy badacze liczą, że ich praca zmusi światowych przywódców do zwiększenia wysiłków na rzecz walki z zanieczyszczeniem powietrza. Do tej pory przy działaniach w tym kierunku brano pod uwagę wyłącznie zdrowie ludzi, tymczasem kondycja pszczół jest nie mniej ważna. Naukowcy oceniają, że w samych tylko Indiach załamanie populacji zapylaczy spowoduje straty jedynie w eksporcie mango na poziomie około 86 milionów dolarów rocznie.

Czytaj również:

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśnyLiczba wyświetleń artykułu: 276

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.