Portal Pszczelarski

Zanieczyszczone powietrze zabija pszczoły

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Indiach zanieczyszczone powietrze a pszczoły pszczoły

Według przeprowadzanych w Indiach od 2017 roku badań, nawet niewielkie zanieczyszczenie powietrza może spowodować śmierć aż 80% tutejszych gigantycznych pszczół miodnych. Badania dotyczyły obszaru Azji Południowej, ale prawdopodobnie podobne wyniki mogą być również w innych rejonach świata.

Indie od wielu lat zmagają się z poważnym zanieczyszczeniem powietrza. Jak się okazuje, wpływa ono negatywnie nie tylko na ludzi, ale też na pszczoły, a konkretnie gigantyczną azjatycką pszczołę miodną (Apis dorsata). Owad ten jest głównym zapylaczem na Półwyspie Indyjskim i ma kluczowe znaczenie dla utrzymania produkcji owoców i warzyw w Indiach, która jest ważną gałęzią gospodarki tego kraju.

Naukowcy z indyjskiego National Center for Biological Sciences postanowili zbadać wpływ zanieczyszczeń na pszczoły. Ich instytutu badawczy ma siedzibę w Bengaluru - jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Indiach. Badacze wytypowali w tym mieście i okolicach cztery miejsca, w który poziom pyłów, dymu, sadzy wahał się od zdrowych po niebezpieczne i tu badacze dokonali analizy kondycji ponad 1800 pszczół.

Okazało się, że pszczoły z miejsc najbardziej zanieczyszczonych były w bardzo złym stanie. Niektóre z nich były pokryte brudem i cząstkami. Badacze oceniają, że ich ciało wyglądało jak "strefa wojny". Znajdowały się na nich toksyczne cząstki metali, takie jak: ołów, arsen, wolfram, aluminium, chrom i kobalt. Co gorsza, ponad 80% pszczół pochodzących z lokalizacji nie tylko o silnym, ale też o umiarkowanym zanieczyszczeniu, zmarło w ciągu 24 godzin. Owady te miały tendencję do nieregularnego bicia serca i niższy poziom krwinek. Naukowcy zwrócili także uwagę na zwiększoną u nich ekspresję genów związanych z odpornością i stresem. To wszystko mogło być przyczyną ich krótszego żywota.

Indyjscy badacze liczą, że ich praca zmusi światowych przywódców do zwiększenia wysiłków na rzecz walki z zanieczyszczeniem powietrza. Do tej pory przy działaniach w tym kierunku brano pod uwagę wyłącznie zdrowie ludzi, tymczasem kondycja pszczół jest nie mniej ważna. Naukowcy oceniają, że w samych tylko Indiach załamanie populacji zapylaczy spowoduje straty jedynie w eksporcie mango na poziomie około 86 milionów dolarów rocznie.

Czytaj również:

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny



Liczba wyświetleń artykułu: 1107

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu

Skład miodu

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Jarmark Pszczeli w Radlinie

Dobre praktyki pszczelarskie - webinarium pszczelarskie Olsztyn 2020

Kurs pszczelarski Miętne 2016