Portal Pszczelarski

Ul chroniący przed warrozą. Wynalazek z Australii 2020

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii Bega Foods varroa destructor dręcz pszczeli ul przeciwwarozowy Purple Hive Project

Australijska firma Bega Foods stworzyła ul, który pozwala na wykrycie pasożyta pszczół miodnych - varroa destructor (dręcz pszczeli). Pasożyt jest odpowiedzialny za wywoływanie warrozy - choroby dziesiątkującej pszczelą populację.

Ule, które zaprezentowano w związku z projektem "Purple hive project", który wprowadza na rynek nową markę miodów B Honey. Stworzone ule są w kolorze fioletowym oraz wyposażone w kamery wraz z bramką, zasilaną energią słoneczną. Urządzenie pozwala na sprawdzenie każdej wchodzącej do ula pszczoły. Jeżeli chociaż jedna z nich będzie zainfekowana Varroa destructor, to system wysyła alert. W ten sposób można zawczasu podjąć działania chroniące owady przed chorobą.

Australijska firma zamierza stworzyć na całym kontynencie system wczesnego ostrzegania przed warrozą. Australia i Oceania jest jak na razie jedynym kontynentem (nie licząc Antarktydy), gdzie nie pojawiło się to schorzenie.

Warroza jest uważana za najgroźniejszą chorobę pszczół. Atakuje zarówno czerw, jak i dorosłe osobniki. Na jej skutek może dojść do wyginięcia niemal wszystkich pszczół w danej pasiece. Kluczowe przy zwalczaniu tego schorzenia jest wczesne wykrycie zainfekowanych owadów, by uniemożliwić rozprzestrzenianie się zarazy.

Czytaj również:

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructorLiczba wyświetleń artykułu: 2684

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.