Portal Pszczelarski

Dopłaty za zapylanie roślin przez pszczoły. PZP składa wniosek do MŚ. 2020

pszczelarstwo w Polsce dofinansowanie pasieki Michał Woś Polski Związek Pszczelarski

Polski Związek Pszczelarski zwrócił się do Ministra Środowiska Michała Wosia z wnioskiem o wprowadzenie dopłat za zapylanie roślin przez pszczoły. Pszczelarze twierdzą, że utrzymanie pszczelej populacji jest coraz trudniejsze, a zyski z pracy tych owadów nie są dobrze redystrybuowane.

Jak podaje portal wp.pl, hodowcy pszczół domagają się wprowadzenia ekwiwalentu finansowego za pracę tych owadów w procesie zapylania. Ma to swoje uzasadnienie. Jak podaje serwis, jedna pszczela rodzina w trakcie zapylania upraw w Unii Europejskiej przynosi dochód w wysokości 1070 euro rocznie. Beneficjentami tej pracy pszczół są przede wszystkim rolnicy.

Polski Związek Pszczelarski uważa, że część zysków z pracy pszczół na rzeczy rolnictwa powinna trafiać do kieszeni pszczelarzy. Zdaniem hodowców utrzymanie pszczelej populacji jest coraz trudniejsze. Pszczelarze wskazują na przykład USA, gdzie intensywne używanie chemicznych środków ochrony roślin doprowadziło do niemal wyginięcia pszczół w niektórych regionach, a to z kolei wytworzyło rynek odpłatnego wypożyczania uli, by pszczoły mogły zapylić pola tam, gdzie zapylaczy brakuje. Polscy pszczelarze twierdzą, że skoro zza oceanem ich usługi są opłacane przez rolników, to trudno oczekiwać, by w Polsce nadal był utrzymywany system darmowego wsparcia rolnictwa przez hodowców pszczół.

Pszczelarze w Polsce otrzymują wprawdzie pomoc od państwa w ramach Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa, który umożliwia im m.in. refundację zakupu leków do zwalczania warrozy, zakup pszczelej królowej czy sprzętu pszczelarskiego, ale ich zdaniem nie są to wystarczające środki. Hodowcy, by utrzymać pszczele rodziny muszą chronić je przed skutkami kapryśnej pogody czy nieodpowiedzialnością rolników, którzy stosują w uprawach szkodliwe dla owadów zapylających środki. To z kolei generuje koszty.

Polski Związek Pszczelarski liczy na pozytywne rozstrzygnięcie złożonego wniosku. Ministerstwo Środowisko jeszcze nie ustosunkowało się do tej sprawy.



Liczba wyświetleń artykułu: 2472

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Matki, odkłady i pakiety pszczele w 2014 roku

Ile ważą pszczoły?

Przyjęcie matki pszczelej - utrudnienia

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul