Portal Pszczelarski

Raport Europejskiego Trybunału: Unia Europejska nie chroni wystarczająco pszczół 2020

pszczelarstwo w Unii Europejskiej ochrona pszczół neonikotynoidy

Europejski Trybunał Obrachunkowy przygotował specjalny raport na temat podejmowanych przez organy unijne działań na rzecz owadów zapylających. Eksperci wskazują, że Wspólnota dopuściła się wielu zaniedbań w tej kwestii.

Autorzy raportu skrytykowali m.in. wydawanie przez państwa członkowskie pozwoleń na stosowanie w wyjątkowych okolicznościach szkodliwych dla pszczół pestycydów z grupy neonikotynoidów - imidakloprydu, tiametoksamu i klotianidyny. Pomimo, że zabroniono ich wykorzystywania w rolnictwie, to w latach 2013-2019 udzielono 206 zezwoleń na ich wyjątkowe zastosowanie. Audytorzy podkreślają wprawdzie, że powodem wydania tych pozwoleń był brak alternatywnych metod radzenia sobie z chorobami roślin, ale ekspertów Europejskiego Trybunału Obrachunkowego niepokoi, że w niektórych krajach szybkość, z jaką wydawane są te zezwolenia - średnio co drugi tydzień.

Autorzy raportu zwrócili także uwagę na zaniedbania Komisji Europejskiej, która wydatkuje miliony euro na rzecz tworzenia obszarów przyjaznych dla pszczół, ale jednocześnie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej wspiera intensywne rolnictwo, które przyczynia się do spadku populacji pszczół. Eksperci nazywają to "postawą schizofreniczną", z którą należy skończyć. Według statystyk unijnych blisko 15 miliardów euro rocznej produkcji rolnej w Unii Europejskiej zawdzięcza się owadom zapylającym. Pomimo to pszczela populacja na obszarze Wspólnoty ciągle maleje.



Liczba wyświetleń artykułu: 794

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej