Portal Pszczelarski

Niewielkie zbioru miodu lipowego w 2020 roku

pszczelarstwo w Polsce miód lipowy

Jak informuje portal Polsat News, w roku 2020 przewidywane są bardzo niewielkie zbiory miodu lipowego. Pomimo że drzewa lipowe kwitły obficie, to tego rodzaju miodu w ulach jest mało. Pszczelarze zastanawiają się nad przyczyną tej sytuacji.

Pojawiają się opinie, że lipy w 2020 roku nie nektarowały i pszczoły nie miały po prostu co zbierać. Według ekspertów jest to jednak mało prawdopodobne, gdyż taka sytuacja ma miejsce przy niskiej wilgotności gleby, co przy tegorocznych obfitych opadach jest niemożliwe. Inni zwracają uwagę, że okres kwitnienia lip drobnolistnej, dominującej na obszarze Polski, był bardzo krótki. Według innych teorii wpływ na niskie zbiory ma wprowadzana w Polsce sieć 5G. Nie ma jednakże jeszcze badań, które potwierdzałyby te przypuszczenia.

Zapytany przez Polsat News kierownik Zakładu Pszczelnictwa w Puławach profesor Zbigniew Kołtowski odrzuca natomiast teorię, która krąży po Internecie, na temat działania pasożytniczego grzyba. Wprawdzie w próbce jednego egzemplarza lipowego podczas analizy zaobserwowano, że niektóre kwiaty były już rozwinięte, a pąki porażone przez chorobę grzybową, ale w skali całego kraju nie dostrzeżono podobnego zjawiska.

Niskie zbioru miodu lipowego odnotowuje się w całej Polsce. Prawdopodobnie również z innych roślin będzie mniej miodu niż w poprzednich latach. W tym wypadku jest to przede wszystkim efekt niskich temperatur i deszczy w okresie kwitnienia, przez co pszczoły miały utrudnione warunki do zebrania nektaru.

Czytaj również:

Właściwości miodu lipowego

Właściwości mioduLiczba wyświetleń artykułu: 1054

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Nan-e qandi

Chleb z szafranem i miodem