Zgoda na użycie substancji szkodliwych dla pszczół. Prokuratura wszczyna śledztwo 2020

Jak informuje portal OKO.press, Prokuratura Okręgowa w Warszawie nakazała wszczęcie śledztwa w sprawie decyzji ministra rolnictwa. W czerwcu 2018 roku Jan Krzysztof Ardanowski zezwolił rolnikom na używanie neonikotynoidów - zakazanych przez prawo unijne niebezpiecznych dla pszczół substancji owadobójczych.
Decyzja ministra Ardanowskiego była odpowiedzią na postulaty polskich producentów rzepaku, którzy od kilku lat zabiegali o wydanie zgody na stosowanie neonikotynoidów. W marcu 2018 roku odmówił im tego minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Jednak kilka miesięcy później jego następca zmienił tę decyzję, mimo że w maju 2018 roku Komisja Europejska wydała trzy rozporządzenia wykonawcze, zakazujące stosowania i sprzedaży neonikotynoidów (klotianidyny, tiametoksamu i imidachloprydy).
Po raz pierwszy organy ścigania zostały powiadomione o całej sprawie przez Fundację Greenpeace Polska, jednak 27 listopada 2018 roku Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście odmówiła wszczęcia śledztwa. Fundacja odwołała się od tej decyzji i 30 sierpnia 2019 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uchylił postanowienie prokuratury. Mimo to 31 października 2019 roku prokuratura rejonowa po raz kolejny nie zgodziła się na rozpoczęcie działań śledczych, co doprowadziło do kolejnego zaskarżenia decyzji, tym razem do prokuratury okręgowej i to dopiero ona przystąpiła w lipcu 2020 roku do czynności śledczych.
Prokuratorzy sprawdzą, czy minister rolnictwa lub jego urzędnicy celowo przekroczyli kompetencje na szkodę interesu publicznego (artykuł 231 kodeksu karnego). Fundacja Greenpeace zarzuca także szefowi resortu rolnictwa, że wydał swoją decyzję bez stanowiska innego organu, w tym wypadku ministra zdrowia i środowiska, co stanowi złamanie artykułu 106 kodeksu postępowania administracyjnego. Poza tym Jan Krzysztof Ardanowski wydał drugi raz decyzję w tej samej sprawie (pierwszą wydał jego poprzednik), co jest złamaniem artykułu 156 paragraf 1 punkt 3 kodeksu postępowania administracyjnego.
Zatrucie neonikotynoidami pogarsza pszczołom orientację przestrzenną, zapamiętywanie zapachów, zbieranie pokarmu, a także wywołuje zaburzenia, uniemożliwiające im powrót do ula. W większych dawkach powoduje śmierć owadów zapylających.
Liczba wyświetleń artykułu: 752
Komentarze z forum pszczelarskiego
tulipan 2020-08-28 19:08:01
tulipan 2020-08-28 19:08:57

Mniejsze rozmiary truskawek z powodu pszczół samotnic skażonych pestycydami
Więcej chemii, mniejsze truskawki Jakub Wojas

Szkodliwy dla pszczół pestycyd ponownie dozwolony w Wielkiej Brytanii 2022
Tiametoksam z powrotem dostępny w UK Jakub Wojas

Adoptuj Pszczołę 9 - akcja pszczelarska
Kolejna edycja akcji pszczelarskiej od Greenpeace Jakub Wojas

Europejski Trybunał Sprawiedliwości utrzymał zakaz stosowania substancji szkodliwych dla pszczół 2021
O neonikotynoidach ciąg dalszy batalii Jakub Wojas

Brak snu źle wpływa na pszczoły i muszki owocowe
Neonikotynoidy i ich wpływ na koncentrację pszczół i muszek owocówek Jakub Wojas

Adoptuj Pszczołę 8
Ósma edycja akcji Adoptuj Pszczołę rozpoczęta Jakub Wojas

Raport Europejskiego Trybunału: Unia Europejska nie chroni wystarczająco pszczół 2020
Eksperci nie pozostawiają suchej nitki na UE ws. ochrony pszczół Jakub Wojas
