Portal Pszczelarski

Zgoda na użycie substancji szkodliwych dla pszczół. Prokuratura wszczyna śledztwo 2020

pszczelarstwo w Polsce neonikotynoidy Jan Krzysztof Ardanowski Greenpeace

Jak informuje portal OKO.press, Prokuratura Okręgowa w Warszawie nakazała wszczęcie śledztwa w sprawie decyzji ministra rolnictwa. W czerwcu 2018 roku Jan Krzysztof Ardanowski zezwolił rolnikom na używanie neonikotynoidów - zakazanych przez prawo unijne niebezpiecznych dla pszczół substancji owadobójczych.

Decyzja ministra Ardanowskiego była odpowiedzią na postulaty polskich producentów rzepaku, którzy od kilku lat zabiegali o wydanie zgody na stosowanie neonikotynoidów. W marcu 2018 roku odmówił im tego minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Jednak kilka miesięcy później jego następca zmienił tę decyzję, mimo że w maju 2018 roku Komisja Europejska wydała trzy rozporządzenia wykonawcze, zakazujące stosowania i sprzedaży neonikotynoidów (klotianidyny, tiametoksamu i imidachloprydy).

Po raz pierwszy organy ścigania zostały powiadomione o całej sprawie przez Fundację Greenpeace Polska, jednak 27 listopada 2018 roku Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście odmówiła wszczęcia śledztwa. Fundacja odwołała się od tej decyzji i 30 sierpnia 2019 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uchylił postanowienie prokuratury. Mimo to 31 października 2019 roku prokuratura rejonowa po raz kolejny nie zgodziła się na rozpoczęcie działań śledczych, co doprowadziło do kolejnego zaskarżenia decyzji, tym razem do prokuratury okręgowej i to dopiero ona przystąpiła w lipcu 2020 roku do czynności śledczych.

Prokuratorzy sprawdzą, czy minister rolnictwa lub jego urzędnicy celowo przekroczyli kompetencje na szkodę interesu publicznego (artykuł 231 kodeksu karnego). Fundacja Greenpeace zarzuca także szefowi resortu rolnictwa, że wydał swoją decyzję bez stanowiska innego organu, w tym wypadku ministra zdrowia i środowiska, co stanowi złamanie artykułu 106 kodeksu postępowania administracyjnego. Poza tym Jan Krzysztof Ardanowski wydał drugi raz decyzję w tej samej sprawie (pierwszą wydał jego poprzednik), co jest złamaniem artykułu 156 paragraf 1 punkt 3 kodeksu postępowania administracyjnego.

Zatrucie neonikotynoidami pogarsza pszczołom orientację przestrzenną, zapamiętywanie zapachów, zbieranie pokarmu, a także wywołuje zaburzenia, uniemożliwiające im powrót do ula. W większych dawkach powoduje śmierć owadów zapylających.



Liczba wyświetleń artykułu: 930

Komentarze z forum pszczelarskiego

tulipan 2020-08-28 19:08:01

brawo grympis zrobcie cos z tym oszustem ardanowskim

tulipan 2020-08-28 19:08:57

niech skona jak pszczolki



  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową