Portal Pszczelarski

Pasieka w sercu miasta w Rzeszowie 2020

pszczelarstwo podkarpackie akcja pszczelarska Rafał Szela Maciej Szela pasieka w sercu miasta Rzeszów Bank Pszczeli

Zarząd Galerii Rzeszów wraz z władzami miasta Rzeszowa, przy współpracy z pszczelarzami Rafałem i Maciejem Szelą realizują projekt "Pasieka w sercu miasta". Pierwsza pasieka w centrum stolicy województwa podkarpackiego będzie zlokalizowana na widokowej części dachu Galerii Rzeszów.

Projekt jest częścią programu #TAKdlaPszczół, którego inicjatorami są bracia Szela. Program powstał w 2018 roku, kiedy to Rafał Szela ktoś celowo wytruł 2,5 mln pszczół z jego pasieki. Pszczelarz uzyskał wtedy wielkie wsparcie od setek osób, które postanowił wykorzystywać nie tylko do odbudowy swojej pasieki, ale też przysłużyć się przyrodzie, tworząc dla pszczół przyjazne warunki, najbardziej zbliżone do ich naturalnego. W 2021 roku bracia Szela uruchamiają Bank Pszczeli, który będzie świadczył nieodpłatną pomoc hodowcom, których pszczoły zostały otrute lub pasieki zniszczone.

Pasieka w Galerii Rzeszów zostanie otwarta w połowie lipca 2020 roku. Zamieszka tu pół miliona pszczół. Organizatorzy akcji twierdzą, że ule i pszczoły to zarówno element wsparcia rozwoju populacji owadów zapylających, jak i "zazieleniania" centrum Rzeszowa. Pasieka będzie spełniać też cele edukacyjne i powstanie tu pszczelarskie studio nagraniowe z widokiem na rzeszowskie śródmieście. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie przyjęte przez Radę Miasta przepisy umożliwiające hodowlę pszczół w samym sercu stolicy województwa podkarpackiego. Poza centrum Rzeszowa miejska pasieka działa już na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodnego i Komunalnego.Liczba wyświetleń artykułu: 1195

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę