Portal Pszczelarski

Pasieka w sercu miasta w Rzeszowie 2020

pszczelarstwo podkarpackie akcja pszczelarska Rafał Szela Maciej Szela pasieka w sercu miasta Rzeszów Bank Pszczeli

Zarząd Galerii Rzeszów wraz z władzami miasta Rzeszowa, przy współpracy z pszczelarzami Rafałem i Maciejem Szelą realizują projekt "Pasieka w sercu miasta". Pierwsza pasieka w centrum stolicy województwa podkarpackiego będzie zlokalizowana na widokowej części dachu Galerii Rzeszów.

Projekt jest częścią programu #TAKdlaPszczół, którego inicjatorami są bracia Szela. Program powstał w 2018 roku, kiedy to Rafał Szela ktoś celowo wytruł 2,5 mln pszczół z jego pasieki. Pszczelarz uzyskał wtedy wielkie wsparcie od setek osób, które postanowił wykorzystywać nie tylko do odbudowy swojej pasieki, ale też przysłużyć się przyrodzie, tworząc dla pszczół przyjazne warunki, najbardziej zbliżone do ich naturalnego. W 2021 roku bracia Szela uruchamiają Bank Pszczeli, który będzie świadczył nieodpłatną pomoc hodowcom, których pszczoły zostały otrute lub pasieki zniszczone.

Pasieka w Galerii Rzeszów zostanie otwarta w połowie lipca 2020 roku. Zamieszka tu pół miliona pszczół. Organizatorzy akcji twierdzą, że ule i pszczoły to zarówno element wsparcia rozwoju populacji owadów zapylających, jak i "zazieleniania" centrum Rzeszowa. Pasieka będzie spełniać też cele edukacyjne i powstanie tu pszczelarskie studio nagraniowe z widokiem na rzeszowskie śródmieście. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie przyjęte przez Radę Miasta przepisy umożliwiające hodowlę pszczół w samym sercu stolicy województwa podkarpackiego. Poza centrum Rzeszowa miejska pasieka działa już na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodnego i Komunalnego.Liczba wyświetleń artykułu: 1601

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie