Portal Pszczelarski

Własna pasieka w Gdańsku - przepisy 2020

pszczelarstwo pomorskie pasieka w Gdańsku zakładanie pasieki

Gdański samorząd wprowadził nowe przepisy, które umożliwiają mieszkańcom zakładanie niewielkich przydomowych pasiek. Hodowla dotyczyć może jednak jedynie pszczół ras łagodnych, a pozyskany od nich miód będzie mógł być przeznaczony wyłącznie na własny użytek.

Uchwała Rady Miasta daje możliwość stawiania pasiek każdemu, który dysponuje do tego odpowiednimi warunkami. Może to być np. własna działka czy dach budynku. Dotyczy to nie tylko terenów prywatnych, ale również nieruchomości wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Chętni nie mogą jednak stawiać więcej niż pięciu uli w wyznaczonym miejscu. Powinny one być także ustawione w odległości 10 metrów od granic nieruchomości lub być otoczone płotem o wysokości co najmniej 2 metrów. Ponadto hodowane pszczoły muszą należeć do pszczół ras łagodnych. Sama pasieka powinna być z kolei zabezpieczona przed osobami postronnymi.

Podobne przepisy obowiązują już w wielu innych polskich miastach. Od wiosny 2019 roku pszczelarze-amatorzy mogą zakładać kameralne pasieki w pobliskiej Gdyni. Tu na własną pasiekę zdecydował się nawet magistrat, który postawił ule na dachu swojego urzędu. Po pierwszym sezonie pszczoły te dały 25 litrów miodu. W Gdańsku dotychczas możliwa była jedynie hodowla pszczół w celach edukacyjnych i terapeutycznych. Gdańscy samorządowcy liczą, że uchwalone przez nich regulacje zwiększą populacje owadów zapylających i będą sprzyjać bioróżnorodności w ich mieście.Liczba wyświetleń artykułu: 1963

Komentarze z forum pszczelarskiego
  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.