Portal Pszczelarski

Własna pasieka w Gdańsku - przepisy 2020

pszczelarstwo pomorskie pasieka w Gdańsku zakładanie pasieki

Gdański samorząd wprowadził nowe przepisy, które umożliwiają mieszkańcom zakładanie niewielkich przydomowych pasiek. Hodowla dotyczyć może jednak jedynie pszczół ras łagodnych, a pozyskany od nich miód będzie mógł być przeznaczony wyłącznie na własny użytek.

Uchwała Rady Miasta daje możliwość stawiania pasiek każdemu, który dysponuje do tego odpowiednimi warunkami. Może to być np. własna działka czy dach budynku. Dotyczy to nie tylko terenów prywatnych, ale również nieruchomości wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Chętni nie mogą jednak stawiać więcej niż pięciu uli w wyznaczonym miejscu. Powinny one być także ustawione w odległości 10 metrów od granic nieruchomości lub być otoczone płotem o wysokości co najmniej 2 metrów. Ponadto hodowane pszczoły muszą należeć do pszczół ras łagodnych. Sama pasieka powinna być z kolei zabezpieczona przed osobami postronnymi.

Podobne przepisy obowiązują już w wielu innych polskich miastach. Od wiosny 2019 roku pszczelarze-amatorzy mogą zakładać kameralne pasieki w pobliskiej Gdyni. Tu na własną pasiekę zdecydował się nawet magistrat, który postawił ule na dachu swojego urzędu. Po pierwszym sezonie pszczoły te dały 25 litrów miodu. W Gdańsku dotychczas możliwa była jedynie hodowla pszczół w celach edukacyjnych i terapeutycznych. Gdańscy samorządowcy liczą, że uchwalone przez nich regulacje zwiększą populacje owadów zapylających i będą sprzyjać bioróżnorodności w ich mieście.Liczba wyświetleń artykułu: 2819

Komentarze z forum pszczelarskiego
  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Tofu smażone w ziołach z miodem

Krem jaglany z prażonym jabłkiem, rodzynkami i miodem

Szpinak z gruszką, pomarańczą i miodem

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.