Portal Pszczelarski

Bańki z pyłkiem zastąpią pszczoły?

pszczelarstwo na świecie zapylanie roślin zapylacze bańka z pyłkiem

Japońscy naukowcy stworzyli metodę zapylania roślin bez udziału pszczół i innych owadów zapylających. Pyłek ma być roznoszony za pomocą baniek, przypominający banki mydlane, które będą rozdmuchiwane z drona.

Wynalazek stworzyli badacze z Japan Advanced Institute of Science and Technology, kierowanego przez Eijiro Miyako. Naukowcy przetestowali już swoje bańki przy zapylaniu drzew gruszy. Według opublikowanych wyników, skuteczność zapylenia tą metodą wynosi 95 procent.

Szef zespołu - Miyako przyznaje, że inspiracją były dla niego bańki mydlane, które obserwował podczas zabawy z synem. Zauważył, że bańka nie czyni żadnych szkód na powierzchni, o którą się rozbija. Naukowiec od dawna poszukiwał alternatywnego sposobu zapylania kwiatów, zatem postanowił wykorzystać te obserwacje w swojej pracy. Najważniejsze było jednak opracowanie metody przenoszenia tym sposobem pyłku kwiatowego. Do tego należało opracować substancję, która byłaby bezpieczna dla roślin, tworzyłaby bąble i mogła przenosić pyłek. Naukowcy wybrali roztwór środka dezynfekującego, wykorzystywanego m.in. w wielu szamponach dla dzieci.

Trwają dalsze testy związane z przenoszeniem baniek. Przy eksperymencie z gruszą wykorzystano do tego pistolet - zabawkę. Tym sposobem odpowiednio zmodyfikowana, pojedyncza bańka przetransportowuje około 2000 ziaren pyłku. Przy eksperymentach z dronem wykazano skuteczność zapylania na poziomie 90 procent, czyli o 5 procent mniejszą niż przy zabawce. Zespół chce także by bańki mogły zapylać w sposób niezależny od działania deszczu i wiatru. Nie są jednak znane terminy wprowadzenia baniek z pyłkiem do powszechnego użycia.

Czytaj również:

Zapylanie roślin przez pszczoły miodneLiczba wyświetleń artykułu: 570

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.