Portal Pszczelarski

600 rodzin pszczelich zginęło na granicy chorwacko-węgierskiej 2020

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Chorwacji wytrucie pszczół zatrucie pszczół

Jak podaje serwis farmer.pl, aż 600 rodzin pszczelich, czyli blisko 50 milionów pszczół mogło zginąć w północnej części Chorwacji przy granicy z Węgrami. Dwudziestu pszczelarzy utraciło niemal całe swoje hodowle.

Martwe pszczoły odnaleziono na obszarze komitetu Żupania medzimurska w północnej części Chorwacji przy granicy z Węgrami. Owady leżały martwe na obszarze o powierzchni dziesięciu kilometrów kwadratowych. Śledczy badają przyczyny śmierci pszczół. Chociaż nie jest to jedyna weryfikowana hipoteza, to najprawdopodobniej zatrucie było spowodowane intensywnym nawożeniem pestycydami upraw przez miejscowych rolników. W grę wchodzić może przede wszystkim użycie przez nich insektycydów. Środek ten w małej dawce ogranicza rozród owadów, a przy silniejszej zabijają je.

W związku ze śmiercią pszczół w części okręgu Żupania medzimurska ogłoszono stan klęski żywiołowej. Poszkodowani pszczelarze stracili od 90 do 100 procent swoich hodowli. Nie jest to jednak pierwszy przypadek wytrucia owadów zapylających na tym obszarze, choć pierwszy na taką skalę. Pszczelarze od dłuższego czasu skarżą się na intensywne nawożenie oraz zanieczyszczenie rzeki Sawy przez środki chemiczne, co ich zdaniem wpływa niekorzystnie na cały ekosystem.Liczba wyświetleń artykułu: 939

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.