Portal Pszczelarski

600 rodzin pszczelich zginęło na granicy chorwacko-węgierskiej 2020

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Chorwacji wytrucie pszczół zatrucie pszczół

Jak podaje serwis farmer.pl, aż 600 rodzin pszczelich, czyli blisko 50 milionów pszczół mogło zginąć w północnej części Chorwacji przy granicy z Węgrami. Dwudziestu pszczelarzy utraciło niemal całe swoje hodowle.

Martwe pszczoły odnaleziono na obszarze komitetu Żupania medzimurska w północnej części Chorwacji przy granicy z Węgrami. Owady leżały martwe na obszarze o powierzchni dziesięciu kilometrów kwadratowych. Śledczy badają przyczyny śmierci pszczół. Chociaż nie jest to jedyna weryfikowana hipoteza, to najprawdopodobniej zatrucie było spowodowane intensywnym nawożeniem pestycydami upraw przez miejscowych rolników. W grę wchodzić może przede wszystkim użycie przez nich insektycydów. Środek ten w małej dawce ogranicza rozród owadów, a przy silniejszej zabijają je.

W związku ze śmiercią pszczół w części okręgu Żupania medzimurska ogłoszono stan klęski żywiołowej. Poszkodowani pszczelarze stracili od 90 do 100 procent swoich hodowli. Nie jest to jednak pierwszy przypadek wytrucia owadów zapylających na tym obszarze, choć pierwszy na taką skalę. Pszczelarze od dłuższego czasu skarżą się na intensywne nawożenie oraz zanieczyszczenie rzeki Sawy przez środki chemiczne, co ich zdaniem wpływa niekorzystnie na cały ekosystem.Liczba wyświetleń artykułu: 1171

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

O co chodzi w BeePower!?

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.