Portal Pszczelarski

600 rodzin pszczelich zginęło na granicy chorwacko-węgierskiej 2020

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Chorwacji wytrucie pszczół zatrucie pszczół

Jak podaje serwis farmer.pl, aż 600 rodzin pszczelich, czyli blisko 50 milionów pszczół mogło zginąć w północnej części Chorwacji przy granicy z Węgrami. Dwudziestu pszczelarzy utraciło niemal całe swoje hodowle.

Martwe pszczoły odnaleziono na obszarze komitetu Żupania medzimurska w północnej części Chorwacji przy granicy z Węgrami. Owady leżały martwe na obszarze o powierzchni dziesięciu kilometrów kwadratowych. Śledczy badają przyczyny śmierci pszczół. Chociaż nie jest to jedyna weryfikowana hipoteza, to najprawdopodobniej zatrucie było spowodowane intensywnym nawożeniem pestycydami upraw przez miejscowych rolników. W grę wchodzić może przede wszystkim użycie przez nich insektycydów. Środek ten w małej dawce ogranicza rozród owadów, a przy silniejszej zabijają je.

W związku ze śmiercią pszczół w części okręgu Żupania medzimurska ogłoszono stan klęski żywiołowej. Poszkodowani pszczelarze stracili od 90 do 100 procent swoich hodowli. Nie jest to jednak pierwszy przypadek wytrucia owadów zapylających na tym obszarze, choć pierwszy na taką skalę. Pszczelarze od dłuższego czasu skarżą się na intensywne nawożenie oraz zanieczyszczenie rzeki Sawy przez środki chemiczne, co ich zdaniem wpływa niekorzystnie na cały ekosystem.Liczba wyświetleń artykułu: 1081

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Koszty pośrednika handlu produktów pszczelich

Ewidencje przy rozliczaniu się na podstawie PKPiR

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich