Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

600 rodzin pszczelich zginęło na granicy chorwacko-węgierskiej 2020

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Chorwacji wytrucie pszczół zatrucie pszczół

Jak podaje serwis farmer.pl, aż 600 rodzin pszczelich, czyli blisko 50 milionów pszczół mogło zginąć w północnej części Chorwacji przy granicy z Węgrami. Dwudziestu pszczelarzy utraciło niemal całe swoje hodowle.

Martwe pszczoły odnaleziono na obszarze komitetu Żupania medzimurska w północnej części Chorwacji przy granicy z Węgrami. Owady leżały martwe na obszarze o powierzchni dziesięciu kilometrów kwadratowych. Śledczy badają przyczyny śmierci pszczół. Chociaż nie jest to jedyna weryfikowana hipoteza, to najprawdopodobniej zatrucie było spowodowane intensywnym nawożeniem pestycydami upraw przez miejscowych rolników. W grę wchodzić może przede wszystkim użycie przez nich insektycydów. Środek ten w małej dawce ogranicza rozród owadów, a przy silniejszej zabijają je.

W związku ze śmiercią pszczół w części okręgu Żupania medzimurska ogłoszono stan klęski żywiołowej. Poszkodowani pszczelarze stracili od 90 do 100 procent swoich hodowli. Nie jest to jednak pierwszy przypadek wytrucia owadów zapylających na tym obszarze, choć pierwszy na taką skalę. Pszczelarze od dłuższego czasu skarżą się na intensywne nawożenie oraz zanieczyszczenie rzeki Sawy przez środki chemiczne, co ich zdaniem wpływa niekorzystnie na cały ekosystem.Liczba wyświetleń artykułu: 1376

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie