Portal Pszczelarski

600 rodzin pszczelich zginęło na granicy chorwacko-węgierskiej 2020

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Chorwacji wytrucie pszczół zatrucie pszczół

Jak podaje serwis farmer.pl, aż 600 rodzin pszczelich, czyli blisko 50 milionów pszczół mogło zginąć w północnej części Chorwacji przy granicy z Węgrami. Dwudziestu pszczelarzy utraciło niemal całe swoje hodowle.

Martwe pszczoły odnaleziono na obszarze komitetu Żupania medzimurska w północnej części Chorwacji przy granicy z Węgrami. Owady leżały martwe na obszarze o powierzchni dziesięciu kilometrów kwadratowych. Śledczy badają przyczyny śmierci pszczół. Chociaż nie jest to jedyna weryfikowana hipoteza, to najprawdopodobniej zatrucie było spowodowane intensywnym nawożeniem pestycydami upraw przez miejscowych rolników. W grę wchodzić może przede wszystkim użycie przez nich insektycydów. Środek ten w małej dawce ogranicza rozród owadów, a przy silniejszej zabijają je.

W związku ze śmiercią pszczół w części okręgu Żupania medzimurska ogłoszono stan klęski żywiołowej. Poszkodowani pszczelarze stracili od 90 do 100 procent swoich hodowli. Nie jest to jednak pierwszy przypadek wytrucia owadów zapylających na tym obszarze, choć pierwszy na taką skalę. Pszczelarze od dłuższego czasu skarżą się na intensywne nawożenie oraz zanieczyszczenie rzeki Sawy przez środki chemiczne, co ich zdaniem wpływa niekorzystnie na cały ekosystem.



Liczba wyświetleń artykułu: 1606

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016