Portal Pszczelarski

2 miliony złotych dla pszczelarzy na wymianę węzy w wielkopolskich pasiekach 2020

pszczelarstwo wielkopolskie węza pszczela dofinansowanie pasieki

Samorząd województwa wielkopolskiego zdecydował się przeznaczyć 2 miliony złotych dla pszczelarzy celem wymiany przez nich węzy w swoich pasiekach. Jest to już kolejna edycja programu, z którego skorzystało do 2020 roku blisko 10 tysięcy pszczelarzy.

Szablon, na którym w otworach o komórkowych kształcie pszczoły budują swój plaster miodu jest podstawą każdego ula. Dlatego by węza spełniała najwyższe normy musi ona być regularnie wymieniana. Nie wszystkich hodowców pszczół na to jednak stać. Naprzeciw nim, w trosce o jakość miodu i bezpieczeństwo pszczół, postanowił wyjść samorząd województwa wielkopolskiego. W realizowanej od 2018 roku trzeciej edycji programu przeznaczono 2 miliony złotych na rzecz zakupu nowych węzy.

W rozmowie z portalem Fakty Kaliskie samorządowcy przyznają, że program cieszy się ogromną popularnością. W ciągu dwóch lat z funduszy wojewódzkich zakupiono 94 tony nowej węzy. Z programu skorzystało blisko 9,5 tysiąca pszczelarzy, którzy wymienili 242 tysiące pni pszczelich.

Nie jest to jedyna inicjatywa na rzecz pszczół samorządowców województwa wielkopolskiego. W budżecie na rok 2020 przewidziano 1,1 miliona złotych na zakup sadzonek drzew miododajnych. Samorządowcy tłumaczą swoją aktywność na tym polu ogromną wagą pszczół dla całego sektora rolniczego i pozostałych gałęzi gospodarki.Liczba wyświetleń artykułu: 1093

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Ciasto dyniowe z rabarbarem i miodem

Miód z dziką różą

Miodowa owsianka

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016