Portal Pszczelarski

2 miliony złotych dla pszczelarzy na wymianę węzy w wielkopolskich pasiekach 2020

pszczelarstwo wielkopolskie węza pszczela dofinansowanie pasieki

Samorząd województwa wielkopolskiego zdecydował się przeznaczyć 2 miliony złotych dla pszczelarzy celem wymiany przez nich węzy w swoich pasiekach. Jest to już kolejna edycja programu, z którego skorzystało do 2020 roku blisko 10 tysięcy pszczelarzy.

Szablon, na którym w otworach o komórkowych kształcie pszczoły budują swój plaster miodu jest podstawą każdego ula. Dlatego by węza spełniała najwyższe normy musi ona być regularnie wymieniana. Nie wszystkich hodowców pszczół na to jednak stać. Naprzeciw nim, w trosce o jakość miodu i bezpieczeństwo pszczół, postanowił wyjść samorząd województwa wielkopolskiego. W realizowanej od 2018 roku trzeciej edycji programu przeznaczono 2 miliony złotych na rzecz zakupu nowych węzy.

W rozmowie z portalem Fakty Kaliskie samorządowcy przyznają, że program cieszy się ogromną popularnością. W ciągu dwóch lat z funduszy wojewódzkich zakupiono 94 tony nowej węzy. Z programu skorzystało blisko 9,5 tysiąca pszczelarzy, którzy wymienili 242 tysiące pni pszczelich.

Nie jest to jedyna inicjatywa na rzecz pszczół samorządowców województwa wielkopolskiego. W budżecie na rok 2020 przewidziano 1,1 miliona złotych na zakup sadzonek drzew miododajnych. Samorządowcy tłumaczą swoją aktywność na tym polu ogromną wagą pszczół dla całego sektora rolniczego i pozostałych gałęzi gospodarki.Liczba wyświetleń artykułu: 1234

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

Koszty pośrednika handlu produktów pszczelich

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Słodka sałatka z kurczakiem

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Ciasto orzechowe z miodem

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Nalewka jaśminowa z miodem

Bananowe chipsy z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego