Portal Pszczelarski

2 miliony złotych dla pszczelarzy na wymianę węzy w wielkopolskich pasiekach 2020

pszczelarstwo wielkopolskie węza pszczela dofinansowanie pasieki

Samorząd województwa wielkopolskiego zdecydował się przeznaczyć 2 miliony złotych dla pszczelarzy celem wymiany przez nich węzy w swoich pasiekach. Jest to już kolejna edycja programu, z którego skorzystało do 2020 roku blisko 10 tysięcy pszczelarzy.

Szablon, na którym w otworach o komórkowych kształcie pszczoły budują swój plaster miodu jest podstawą każdego ula. Dlatego by węza spełniała najwyższe normy musi ona być regularnie wymieniana. Nie wszystkich hodowców pszczół na to jednak stać. Naprzeciw nim, w trosce o jakość miodu i bezpieczeństwo pszczół, postanowił wyjść samorząd województwa wielkopolskiego. W realizowanej od 2018 roku trzeciej edycji programu przeznaczono 2 miliony złotych na rzecz zakupu nowych węzy.

W rozmowie z portalem Fakty Kaliskie samorządowcy przyznają, że program cieszy się ogromną popularnością. W ciągu dwóch lat z funduszy wojewódzkich zakupiono 94 tony nowej węzy. Z programu skorzystało blisko 9,5 tysiąca pszczelarzy, którzy wymienili 242 tysiące pni pszczelich.

Nie jest to jedyna inicjatywa na rzecz pszczół samorządowców województwa wielkopolskiego. W budżecie na rok 2020 przewidziano 1,1 miliona złotych na zakup sadzonek drzew miododajnych. Samorządowcy tłumaczą swoją aktywność na tym polu ogromną wagą pszczół dla całego sektora rolniczego i pozostałych gałęzi gospodarki.Liczba wyświetleń artykułu: 899

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Skład miodu