Portal Pszczelarski

2 miliony złotych dla pszczelarzy na wymianę węzy w wielkopolskich pasiekach 2020

pszczelarstwo wielkopolskie węza pszczela dofinansowanie pasieki

Samorząd województwa wielkopolskiego zdecydował się przeznaczyć 2 miliony złotych dla pszczelarzy celem wymiany przez nich węzy w swoich pasiekach. Jest to już kolejna edycja programu, z którego skorzystało do 2020 roku blisko 10 tysięcy pszczelarzy.

Szablon, na którym w otworach o komórkowych kształcie pszczoły budują swój plaster miodu jest podstawą każdego ula. Dlatego by węza spełniała najwyższe normy musi ona być regularnie wymieniana. Nie wszystkich hodowców pszczół na to jednak stać. Naprzeciw nim, w trosce o jakość miodu i bezpieczeństwo pszczół, postanowił wyjść samorząd województwa wielkopolskiego. W realizowanej od 2018 roku trzeciej edycji programu przeznaczono 2 miliony złotych na rzecz zakupu nowych węzy.

W rozmowie z portalem Fakty Kaliskie samorządowcy przyznają, że program cieszy się ogromną popularnością. W ciągu dwóch lat z funduszy wojewódzkich zakupiono 94 tony nowej węzy. Z programu skorzystało blisko 9,5 tysiąca pszczelarzy, którzy wymienili 242 tysiące pni pszczelich.

Nie jest to jedyna inicjatywa na rzecz pszczół samorządowców województwa wielkopolskiego. W budżecie na rok 2020 przewidziano 1,1 miliona złotych na zakup sadzonek drzew miododajnych. Samorządowcy tłumaczą swoją aktywność na tym polu ogromną wagą pszczół dla całego sektora rolniczego i pozostałych gałęzi gospodarki.



Liczba wyświetleń artykułu: 1735

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Praca na etat a pasieka do 80 pni

Kasa fiskalna - czy sprzedając miód musisz ją mieć?

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Irlandzkie bułeczki owsiane z miodem

Śledzie w korzennej marynacie z miodem

Pierogi z kaszą jaglaną, jabłkami i miodem