Portal Pszczelarski

Dwa roje pszczół w Szczecinie 2020

pszczelarstwo zachodniopomorskie rój pszczół Szczecin

Do dwóch nietypowych zdarzeń z udziałem pszczół doszło w Szczecinie. Roje tych owadów, liczące kilkadziesiąt tysięcy osobników zaległy w ogrodzie jednego z mieszkańców oraz na budynku kotłowni szpitala "Zdroje".

Pierwsze pojawienie się dużego roju pszczół odnotowano 29 maja 2020 roku. Tego dnia mieszkańcy Szczecina mogli obserwować nad miastem setki tysięcy tych owadów lecących nad miastem. Część z nich jednak postanowiła osiąść na żywopłocie z tuji szmaragdów przy jednej z posesji, gdzie zaczął się tworzyć kłąb. Niechęć pszczół do opuszczenia tego miejsca zaniepokoiła właściciela ogrodu, dlatego zwrócił się on o pomoc do kolegi pszczelarza. Ten poradził mu, żeby skontaktował się z osobą, która usunie rój pszczół i przyjemnie owady u siebie. Znalezienie w Internecie ogłoszenia z taką ofertą nie okazało się trudne.

Pszczelarz, który zdecydował się przyjąć rój ustawił w ogrodzie przenośny ul, do którego weszły po kilku godzinach wszystkie pszczoły wraz z królową. Hodowca ocenił wielkość roju na około 30 tysięcy owadów.

Podobnej wielkości był rój, który zaległ pięć dni później na budynku kotłowni szczecińskiego szpitala "Zdroje". Owady na wysokości kilkunastu metrów, w luku na kable również zaczęły tworzyć kłąb. Było to w miejscu wprawdzie oddalonym od pawilonów, gdzie przebywają pacjenci, jednak mimo to zdecydowano się powiadomić straż pożarną. Ta z kolei poprosiła o pomoc pszczelarza. Hodowca dokonał oględzin roju, potem spryskał pszczoły wodą, co uniemożliwiło im latanie, a następnie zaczął je zgarniać specjalistyczną szczoteczką do przenośnego ula. Cała akcja trwała około trzech godzin.

Pszczoły trafiły do pasieki, w której podzielono je na pięć osobnych rodzin, w których umieszczono nowe królowe.

Czytaj również:

Rójka na drzewie, czyli przeniesienie pszczół z drzewa do ula



Liczba wyświetleń artykułu: 1985

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.