Portal Pszczelarski

Kolejne otrucia pszczół. Pszczelarze winą obarczają rolników 2020

pszczelarstwo w Polsce wytrucie pszczół zatrucie pszczół Ryszard Wasiluk

Dochodzi do kolejnych masowych zatruć pszczół. W okolicach Wągrowca w województwie wielkopolskim zginęło pół miliona tych owadów zapylających. Aż 7 milinów padło w gminie Olszanka w województwie podlaskim. Do mniejszych zatruć dochodzi w całej Polsce. Pszczelarze winą obarczają rolników, którzy w niewłaściwy sposób przeprowadzają opryski swoich pól.

Jak informuje portal oknonawagrowiec.pl, w miejscowościach Wiatrowo i Czekanowo w gminie Wągrowiec miejscowi pszczelarze stracili 500 tysięcy pszczół z 141 uli. Sprawę bada policja, jednak poszkodowani są pewni, że winę za śmierć ich podopiecznych ponosi jeden z rolników, który przeprowadził opryski pola rzepaku w środku dnia, a więc w porze zbierania przez te owady nektaru. Niemniej z miejsca zdarzenia pobrano próbki, które mają wskazać, jaki środek chemiczny doprowadził do pomoru w pasiece. Gdy stanie się to już jasne poszkodowani pszczelarze zamierzają ubiegać się o odszkodowanie od sprawcy wytrucia i dofinansowanie od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Z kolei Ryszard Wasiluk z Łepek Starych w gminie Olszanka w województwie podlaskim stracił w przydomowej pasiece około 7 milionów pszczół. Pszczelarz w rozmowie z portalem Kurier Podlaski podejrzewa, że ktoś w ciągu dnia robił opryski drzew wiśniowych. Próbki środków chemicznych znalezionych przy ulach także pobrano do analizy.

Pod koniec maja 2020 odnotowano też zatrucia pszczół w gminie Kobylnica w województwie pomorskim. Tu również winne było niewłaściwe stosowane środków ochrony roślin. Pszczelarze i władze samorządów apelują do rolników, by opryski wykonywać wyłącznie o zmroku lub nocą. Zgodnie z prawem nie powinno się ich przeprowadzać w czasie aktywności zwierząt i owadów, a także podczas wiatru przekraczającego 4 m/s. W niektórych rejonach policja dokonała kilku interwencji wobec osób, które nie stosowały się do tych zaleceń. Między innymi w gminie Głusk w województwie lubelskim mundurowi ustalili, że 57-letni rolnik dokonywał oprysków środkiem chwastobójczym w ciągu dnia. Mężczyźnie grozi teraz grzywna.

Czytaj również:

W okolicach Środy Wielkopolskiej masowo wymierają pszczoły 2020Liczba wyświetleń artykułu: 1381

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Nalewka jaśminowa z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Bigos staropolski na winie z miodem

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Projekt Bzykająca Przyczepka

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Konferencja Pszczelarska: Gospodarka Pasieczna i Wychów Matek w sezonie 2015

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Słodka sałatka z kurczakiem