Portal Pszczelarski

Kolejne otrucia pszczół. Pszczelarze winą obarczają rolników 2020

pszczelarstwo w Polsce wytrucie pszczół zatrucie pszczół Ryszard Wasiluk

Dochodzi do kolejnych masowych zatruć pszczół. W okolicach Wągrowca w województwie wielkopolskim zginęło pół miliona tych owadów zapylających. Aż 7 milinów padło w gminie Olszanka w województwie podlaskim. Do mniejszych zatruć dochodzi w całej Polsce. Pszczelarze winą obarczają rolników, którzy w niewłaściwy sposób przeprowadzają opryski swoich pól.

Jak informuje portal oknonawagrowiec.pl, w miejscowościach Wiatrowo i Czekanowo w gminie Wągrowiec miejscowi pszczelarze stracili 500 tysięcy pszczół z 141 uli. Sprawę bada policja, jednak poszkodowani są pewni, że winę za śmierć ich podopiecznych ponosi jeden z rolników, który przeprowadził opryski pola rzepaku w środku dnia, a więc w porze zbierania przez te owady nektaru. Niemniej z miejsca zdarzenia pobrano próbki, które mają wskazać, jaki środek chemiczny doprowadził do pomoru w pasiece. Gdy stanie się to już jasne poszkodowani pszczelarze zamierzają ubiegać się o odszkodowanie od sprawcy wytrucia i dofinansowanie od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Z kolei Ryszard Wasiluk z Łepek Starych w gminie Olszanka w województwie podlaskim stracił w przydomowej pasiece około 7 milionów pszczół. Pszczelarz w rozmowie z portalem Kurier Podlaski podejrzewa, że ktoś w ciągu dnia robił opryski drzew wiśniowych. Próbki środków chemicznych znalezionych przy ulach także pobrano do analizy.

Pod koniec maja 2020 odnotowano też zatrucia pszczół w gminie Kobylnica w województwie pomorskim. Tu również winne było niewłaściwe stosowane środków ochrony roślin. Pszczelarze i władze samorządów apelują do rolników, by opryski wykonywać wyłącznie o zmroku lub nocą. Zgodnie z prawem nie powinno się ich przeprowadzać w czasie aktywności zwierząt i owadów, a także podczas wiatru przekraczającego 4 m/s. W niektórych rejonach policja dokonała kilku interwencji wobec osób, które nie stosowały się do tych zaleceń. Między innymi w gminie Głusk w województwie lubelskim mundurowi ustalili, że 57-letni rolnik dokonywał oprysków środkiem chwastobójczym w ciągu dnia. Mężczyźnie grozi teraz grzywna.

Czytaj również:

W okolicach Środy Wielkopolskiej masowo wymierają pszczoły 2020Liczba wyświetleń artykułu: 1305

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Sałatka z kurczakiem, marynowanym pieprzem i miodem

Agua fresca z borówek

Lekko miodowa sałatka z ogórków i czerwonej cebuli