Portal Pszczelarski

Kolejne otrucia pszczół. Pszczelarze winą obarczają rolników 2020

pszczelarstwo w Polsce wytrucie pszczół zatrucie pszczół Ryszard Wasiluk

Dochodzi do kolejnych masowych zatruć pszczół. W okolicach Wągrowca w województwie wielkopolskim zginęło pół miliona tych owadów zapylających. Aż 7 milinów padło w gminie Olszanka w województwie podlaskim. Do mniejszych zatruć dochodzi w całej Polsce. Pszczelarze winą obarczają rolników, którzy w niewłaściwy sposób przeprowadzają opryski swoich pól.

Jak informuje portal oknonawagrowiec.pl, w miejscowościach Wiatrowo i Czekanowo w gminie Wągrowiec miejscowi pszczelarze stracili 500 tysięcy pszczół z 141 uli. Sprawę bada policja, jednak poszkodowani są pewni, że winę za śmierć ich podopiecznych ponosi jeden z rolników, który przeprowadził opryski pola rzepaku w środku dnia, a więc w porze zbierania przez te owady nektaru. Niemniej z miejsca zdarzenia pobrano próbki, które mają wskazać, jaki środek chemiczny doprowadził do pomoru w pasiece. Gdy stanie się to już jasne poszkodowani pszczelarze zamierzają ubiegać się o odszkodowanie od sprawcy wytrucia i dofinansowanie od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Z kolei Ryszard Wasiluk z Łepek Starych w gminie Olszanka w województwie podlaskim stracił w przydomowej pasiece około 7 milionów pszczół. Pszczelarz w rozmowie z portalem Kurier Podlaski podejrzewa, że ktoś w ciągu dnia robił opryski drzew wiśniowych. Próbki środków chemicznych znalezionych przy ulach także pobrano do analizy.

Pod koniec maja 2020 odnotowano też zatrucia pszczół w gminie Kobylnica w województwie pomorskim. Tu również winne było niewłaściwe stosowane środków ochrony roślin. Pszczelarze i władze samorządów apelują do rolników, by opryski wykonywać wyłącznie o zmroku lub nocą. Zgodnie z prawem nie powinno się ich przeprowadzać w czasie aktywności zwierząt i owadów, a także podczas wiatru przekraczającego 4 m/s. W niektórych rejonach policja dokonała kilku interwencji wobec osób, które nie stosowały się do tych zaleceń. Między innymi w gminie Głusk w województwie lubelskim mundurowi ustalili, że 57-letni rolnik dokonywał oprysków środkiem chwastobójczym w ciągu dnia. Mężczyźnie grozi teraz grzywna.

Czytaj również:

W okolicach Środy Wielkopolskiej masowo wymierają pszczoły 2020Liczba wyświetleń artykułu: 1135

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Żeberka w sosie czosnkowo-miodowym

Udka kaczki z gruszkami karmelizowanymi w miodzie

Tarta z brzoskwiniami i miodem

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Projekt Bzykająca Przyczepka

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Jak uzyskać finansowanie projektu korzystając z platformy crowdfundingowej Polak Potrafi?

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Nan-e qandi

Chleb z szafranem i miodem

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem