Portal Pszczelarski

Kolejne otrucia pszczół. Pszczelarze winą obarczają rolników 2020

pszczelarstwo w Polsce wytrucie pszczół zatrucie pszczół Ryszard Wasiluk

Dochodzi do kolejnych masowych zatruć pszczół. W okolicach Wągrowca w województwie wielkopolskim zginęło pół miliona tych owadów zapylających. Aż 7 milinów padło w gminie Olszanka w województwie podlaskim. Do mniejszych zatruć dochodzi w całej Polsce. Pszczelarze winą obarczają rolników, którzy w niewłaściwy sposób przeprowadzają opryski swoich pól.

Jak informuje portal oknonawagrowiec.pl, w miejscowościach Wiatrowo i Czekanowo w gminie Wągrowiec miejscowi pszczelarze stracili 500 tysięcy pszczół z 141 uli. Sprawę bada policja, jednak poszkodowani są pewni, że winę za śmierć ich podopiecznych ponosi jeden z rolników, który przeprowadził opryski pola rzepaku w środku dnia, a więc w porze zbierania przez te owady nektaru. Niemniej z miejsca zdarzenia pobrano próbki, które mają wskazać, jaki środek chemiczny doprowadził do pomoru w pasiece. Gdy stanie się to już jasne poszkodowani pszczelarze zamierzają ubiegać się o odszkodowanie od sprawcy wytrucia i dofinansowanie od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Z kolei Ryszard Wasiluk z Łepek Starych w gminie Olszanka w województwie podlaskim stracił w przydomowej pasiece około 7 milionów pszczół. Pszczelarz w rozmowie z portalem Kurier Podlaski podejrzewa, że ktoś w ciągu dnia robił opryski drzew wiśniowych. Próbki środków chemicznych znalezionych przy ulach także pobrano do analizy.

Pod koniec maja 2020 odnotowano też zatrucia pszczół w gminie Kobylnica w województwie pomorskim. Tu również winne było niewłaściwe stosowane środków ochrony roślin. Pszczelarze i władze samorządów apelują do rolników, by opryski wykonywać wyłącznie o zmroku lub nocą. Zgodnie z prawem nie powinno się ich przeprowadzać w czasie aktywności zwierząt i owadów, a także podczas wiatru przekraczającego 4 m/s. W niektórych rejonach policja dokonała kilku interwencji wobec osób, które nie stosowały się do tych zaleceń. Między innymi w gminie Głusk w województwie lubelskim mundurowi ustalili, że 57-letni rolnik dokonywał oprysków środkiem chwastobójczym w ciągu dnia. Mężczyźnie grozi teraz grzywna.

Czytaj również:

W okolicach Środy Wielkopolskiej masowo wymierają pszczoły 2020Liczba wyświetleń artykułu: 967

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.