Portal Pszczelarski

Kłody bartne w Lesie Kabackim ciągle bez pszczół 2020

pszczelarstwo mazowieckie kłoda bartna bartnictwo miód Kabacki

Dwie kłody bartne zawieszone na drzewach w Lesie Kabackim na warszawskim Ursynowie wciąż nie są zamieszkałe. Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, które było inicjatorem akcji pojawienia się barci w tym miejscu jednak uspokaja - należy uzbroić się w cierpliwość.

Kłody bartne, które pojawiły się na warszawskim Ursynowie są wykonane ze świerkowego pnia. Zostały one nasączone specjalnym roztworem propolisu i spirytusu, mającym wabić do swego wnętrza pszczoły. Owadów ciągle jednak tam nie ma, a ponadto w jednej z barci zamieszkała sójka.

O całej sytuacji poinformował portal haloursynow.pl. Projekt założenia kłód bartnych w Lesie Kabackim zapoczątkowano wczesną wiosną 2018 roku. Jego celem było pokazanie początków bartnictwa. Po dwóch latach barcie nadal są niezamieszkałe. Zapytany przez portal jeden z inicjatorów akcji, Bartosz Popczyński, jako przyczynę tego stanu podaje m.in. brak w Lesie Kabackim starych drzew, które byłyby najlepsze do zasiedlenia przez dzikie pszczoły. Pomysłodawcy projektu są jednak dobrej myśli i liczą, że już niedługo pszczoły pojawią się w barciach. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość.

Las Kabacki nie jest jednak jedynym miejsce w okolicy, które służy owadom zapylającym. Pasieka złożona z 5 uli z 50 tysiącami pszczół z gatunku Carnica istnieje na Stacji Techniczno-Postojowej Metra Warszawskiego. Z tego miejsca zbierany jest wykorzystywany w celach promocyjnych dzielnicy "miód Kabacki".



Liczba wyświetleń artykułu: 1945

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Ciasteczka lekko miodowe

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Skrzydełka z miodem i chili

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym