Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Martyna Walerowicz - 365 faktów o pszczołach

książka dla pszczelarzy Martyna Walerowicz 365 faktów o pszczołach Jerzy Woyke Wydawnictwo BEE & HONEY

"365 faktów o pszczołach" autorstwa Martyny Walerowicz to szczególna książka dla pszczelarzy i pasjonatów pszczelarstwa. Jak wskazuje sama autorka: "Po tę książkę mogą sięgać zarówno pasjonaci przyrody, młodzi pszczelarze, jak i starzy wyjadacze."

W książce, jak wskazuje sam tytuł, znajduje się aż 365 faktów na temat pszczół, produktów pszczelarskich i tematyki około pszczelarskiej. Można powiedzieć, że to książka na rok - po jednym fakcie na dzień. Spis treści jest imponujący (o czym poniżej), podobnie jak i literatura i netografia na podstawie której autorka zebrała ciekawostki w jedną spójną całość. Martyna Walerowicz skorzystała z aż 112 pozycji książkowych (głównie zagraniczna, specjalistyczna literatura) oraz 51 źródeł internetowych.

Spis treści "365 faktów o pszczołach":

 1. Wstęp
 2. Zanim zaczniemy
 3. Ewolucja pszczół
 4. Parametry pszczół
 5. Nocne życie pszczół i ich wzrok
 6. Smak
 7. Orientacja w przestrzeni i czasie
 8. W rodzinie najlepiej - rozwój rodziny pszczelej
 9. Seks i rozmnażanie pszczół
 10. Komunikacja w gnieździe
 11. Zdrowie i choroby pszczół - o tych mniej znanych problemach w pasiece
 12. Botanika pszczelarska
 13. Żywienie pszczół
 14. Substancje psychoaktywne
 15. Praca w pasiece
 16. Ule i technologia
 17. Miód
 18. Propolis
 19. Mleczko pszczele
 20. Wosk i plaster pszczeli
 21. Jad pszczeli
 22. Miody pitne
 23. Apiterapia
 24. Historia i pszczoły
 25. Pszczoły w kulturze - legendy i wierzenia
 26. Inne gatunki owadów zapylających
 27. Zwierzęta związane z pszczołami
 28. Inne ciekawostki

Z niniejszej publikacji dowiedziemy się m.in.:

 • Czy pszczoła może zbłądzić?
 • Jak wygląda pszczela kariera?
 • Czy pszczoły widzą w ciemności?
 • Czym jest tzori?
 • Czy pszczoły lubią włochate ubrania?
 • Kto rozszyfrował taniec pszczół?
 • Jaka jest największa, a jaka najmniejsza pszczoła?
 • Co to jest melissophobia?
 • Czy mózg pszczoły może się odmłodzić?

Prawda, że zakres tematyczny jest szeroki, a zadawane pytania niezwykle ciekawe? Z pewnością to miało wpływ na wyróżnienie książki brązowym medalem w kategorii "książka o tematyce pszczelarskiej" podczas 46 Ogólnoświatowego Kongresu Apimondia w Montrealu.

W mojej ocenie jest to książka, z której ucieszy się każdy pszczelarz i miłośnik przyrody. Przedstawia aktualny stan wiedzy pszczelarskiej i około pszczelarskiej, a rekomendacja samego profesora Jerzego Woyke jest chyba najlepszą z możliwych zachęt do nabycia tejże publikacji.

ISBN: 978-83-953017-1-1
Wydawnictwo: BEE & HONEY Sp. z o.o.
Oryginalny tytuł: 365 faktów o pszczołach
Autor: Martyna Walerowicz
Data wydania: 2020
Oprawa: twarda
Wydanie: papierowe
Strony: 228
Format: 242x171 mm
Cena: ok. 40 zł
Patronat: PortalPszczelarski.pl - Portal pszczelarski stworzony z miłości do pszczół

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1594

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

ToSieNosi.eu
Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków
ToSieNosi.eu

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.