Portal Pszczelarski

Sprawca otrucia 60 pszczelich rodzin zatrzymany 2020

pszczelarstwo lubelskie wytrucie pszczół zatrucie pszczół

Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wytrucie 60 pszczelich rodzin w okolicach Janowa Lubelskiego. Truciciel spowodował straty sięgające 36 tysięcy złotych.

Do przestępstwa doszło 12 maja 2020 roku w godzinach porannych w pasiece starszego małżeństwa z powiatu janowskiego. Pszczoły zginęły na wskutek zatrucia środkiem chemicznym. Policja szybko wykryła, że odpowiedzialny za to może być mieszkający w tym samym powiecie 59-latek. Mężczyzna za swój czyn odpowie niedługo przed sądem.

Otrucie pszczół pod Janowem Lubelskim jest już kolejnym z rzędu takim zdarzeniem, do którego doszło w sezonie wiosennym 2020 roku. Na przełomie kwietnia i maja zaatakowano pasieki w okolicach Skierniewic i Żyrardowa. Ponad pół miliona pszczół otruto także w gminie Kiszkowo w województwie wielkopolskim. W każdym z tych przypadków poszkodowani nie mają wątpliwości, co do celowości działania sprawców. Schemat działania każdego z nich był podobny. Truciciele oblali ule środkiem chemicznym, który spowodował cierpienie i śmierć pszczół.

Szybkie wykrycie truciciela z Janowa Lubelskiego pozostaje jak na razie wyjątkiem. Policja nadal szuka sprawców pozostałych przestępstw. Za pomoc w ich wykryciu wyznaczone zostały nagrody w wysokości kilku tysięcy złotych.

Czytaj również:

Pod Skierniewicami grasuje truciciel pszczół 2020

Postępowanie pszczelarza w przypadku zatrucia pszczółLiczba wyświetleń artykułu: 3445

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Milion pszczół utopionych w nakropie w południowej Francji

Wieczór Miodowy w GCK Filia Augustynów 2016

Zgnilec amerykański w powiecie garwolińskim 2016

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.