Portal Pszczelarski

Sprawca otrucia 60 pszczelich rodzin zatrzymany 2020

pszczelarstwo lubelskie wytrucie pszczół zatrucie pszczół

Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wytrucie 60 pszczelich rodzin w okolicach Janowa Lubelskiego. Truciciel spowodował straty sięgające 36 tysięcy złotych.

Do przestępstwa doszło 12 maja 2020 roku w godzinach porannych w pasiece starszego małżeństwa z powiatu janowskiego. Pszczoły zginęły na wskutek zatrucia środkiem chemicznym. Policja szybko wykryła, że odpowiedzialny za to może być mieszkający w tym samym powiecie 59-latek. Mężczyzna za swój czyn odpowie niedługo przed sądem.

Otrucie pszczół pod Janowem Lubelskim jest już kolejnym z rzędu takim zdarzeniem, do którego doszło w sezonie wiosennym 2020 roku. Na przełomie kwietnia i maja zaatakowano pasieki w okolicach Skierniewic i Żyrardowa. Ponad pół miliona pszczół otruto także w gminie Kiszkowo w województwie wielkopolskim. W każdym z tych przypadków poszkodowani nie mają wątpliwości, co do celowości działania sprawców. Schemat działania każdego z nich był podobny. Truciciele oblali ule środkiem chemicznym, który spowodował cierpienie i śmierć pszczół.

Szybkie wykrycie truciciela z Janowa Lubelskiego pozostaje jak na razie wyjątkiem. Policja nadal szuka sprawców pozostałych przestępstw. Za pomoc w ich wykryciu wyznaczone zostały nagrody w wysokości kilku tysięcy złotych.

Czytaj również:

Pod Skierniewicami grasuje truciciel pszczół 2020

Postępowanie pszczelarza w przypadku zatrucia pszczółLiczba wyświetleń artykułu: 3371

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele