Portal Pszczelarski

Czarne pszczoły znów w Polsce 2020

pszczelarstwo w Polsce czarna pszczoła zadrzechnia fioletowa Xylocopa violacea

Po kilku latach przerwy znów zaobserwowano w Polsce zadrzechnię fioletową (Xylocopa violacea), zwaną czarną pszczołą (lub fioletową pszczołą ze względu na połyskujące skrzydełka). Jeszcze do niedawna uważano, że jest to gatunek w naszym kraju wymarły.

Zadrzechnia fioletowa jest dużą czarną pszczołą z czarnym owłosieniem oraz ciemnymi, fioletowo połyskującymi skrzydłami. Widywane są najczęściej na kwiatach groszku pachnącego, robinii akacjowej, soi warzywnej i żmijowca zwyczajnego. Czarne pszczoły zasiedlają suche drewnie pni obumarłych drzew lub ich grubszych konarów. O ponownym pojawieniu się w Polsce czarnej pszczoły poinformowali przedstawiciele stowarzyszenia Natura i Człowiek.

Czarne pszczoły nie są groźne ani dla ludzi, ani dla innych pszczół. Wykonują tę samą, pożyteczną pracę, co inne owady zapylające. Rozwojowi tego gatunku sprzyja zachowanie starodrzewów, przede wszystkim drzew suchych. Eksperci wskazują, że zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do rozwoju populacji zadrzechni fioletowej w Polsce.

Po kilkuletniej przerwie zaobserwowano w 2020 roku dwa stanowiska pszczoły czarnej w naszym kraju. Wcześniej te owady widywano także w Poleskim Parku Narodowym, Bieszczadach Zachodnich, Wrocławiu, Oławie i Miechowie, Włoszczowie. Od 2014 roku zadrzechnia fioletowa jest objęta w Polsce częściową ochroną gatunkową.



Liczba wyświetleń artykułu: 7434

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Kapusta czerwona z porto

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Bastani – perskie lody szafranowe

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie