Portal Pszczelarski

Pod Skierniewicami grasuje truciciel pszczół 2020

pszczelarstwo łódzkie zatrucie pszczół wytrucie pszczół Pasieka Słodka Natura

Co najmniej 39 rodzin pszczelich w dwóch pasiekach pod Skierniewicami padło pod koniec kwietnia 2020 roku ofiarą truciciela pszczół. Miejscowi pszczelarze sądzą, że nie był to pierwszy atak tego przestępcy. Policja ciągle nie może wykryć sprawcy.

Jak podaje serwis farmer.pl, powołujący się na informację z Pasieki Słodka Natura ze wsi Zaręby pod Skierniewicami, prawdopodobnie w nocy z 29/30 kwietnia 2020 roku miał miejsce trzeci już atak na pasieki w tej okolicy. Tym razem do zdarzenia doszło w miejscowości Osłuchów. Ule zostały oblane białą, cuchnącą cieczą, która wytruła owady. W sumie zginęło 39 pszczelich rodzin. Pozostali pszczelarze obawiają się, że ich pszczoły mogą być następne.

Sprawę ataków bada policja, która pobrała próbki trucizny oraz martwe owady celem analizy. Wyniki badań nie są jednak jeszcze znane. Miejscowych hodowców pszczół oburza, że to kolejny atak, a sprawca pozostaje bezkarny. Pszczelarze szacują, że jego ofiarą mogło już paść ponad 100 pszczelich rodzin. Pojawiają się też spekulacje, że truciciel używa drona, gdyż zaatakowane dotąd pasieki były ukryte za drzewami i krzewami i przez to niewidoczne z ziemi. Przypuszcza się także, że zabicie owadów może być przejawem skrajnie nieuczciwej konkurencji lub działań psychopaty.

Jeden z poszkodowanych pszczelarzy wyznaczył nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych za wskazanie sprawcy ataków.

Czytaj również:

Postępowanie pszczelarza w przypadku zatrucia pszczół



Liczba wyświetleń artykułu: 1478

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Pierniczki świąteczne z miodem

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!