Portal Pszczelarski

Leśnicy ostrzegają pszczelarzy przed niedźwiedziami 2020

pszczelarstwo w Polsce niedźwiedź w pasiece

Nadleśnictwo Krościenko w województwie małopolskim wydało komunikat, w którym wzywa pszczelarzy do zabezpieczania pasiek. Na południu Polski odnotowuje się coraz więcej ataków niedźwiedzi.

Obecność niedźwiedzi w pobliżu siedzib ludzkich zaobserwowano pod koniec kwietnia 2020 roku m.in. w Paśmie Magury Spiskiej, Pienin Spiskich, Małych Pienin, paśmie Radziejowej (Beskid Sądecki) oraz masywie Lubania w Gorcach. Małopolska rokrocznie zmaga się z niedźwiedzimi atakami. Starty poniesione z tego powodu przez pszczelarzy sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. W 2019 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie wypłaciła z tytułu szkód spowodowanych przez te drapieżniki w pasiekach odszkodowania w wysokości około 50 tysięcy złotych.

Z atakami niedźwiedzi zmagają się również pszczelarze z województwa podkarpackiego. Tamtejsza Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zezwolenie na płoszenie tych zwierząt za pomocą amunicji hukowej i gumowej w bezpośrednim sąsiedztwie pasiek i zabudowań mieszkalnych. W samej gminie Solina odnotowano w 2019 roku ponad 20 wtargnięć tych drapieżników na posesje.

Ofiarami niedźwiedzi bardzo często padają pasieki. Drapieżniki niszczą zadaszenie uli, a następnie wyjadają wszystko ze środka - nie tylko plastry miodu, ale też pszczoły i ich larwy, będące niedźwiedzim przysmakiem.



Liczba wyświetleń artykułu: 801

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bananowe chipsy z miodem

Wigilijne łazanki na bogato

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę