Portal Pszczelarski

Ponad milion pszczół spłonęło w Książu Śląskim 2020

pszczelarstwo lubuskie pożar pasieki

Nawet przeszło milion pszczół mogło zginąć w pożarze pasieki, do którego doszło 12 kwietnia 2020 roku w Książu Śląskim niedaleko Kożuchowa w województwie lubuskim. Straty szacowane są na ponad 50 tysięcy złotych.

Pożar wybuchł około południa w wielkanocną niedzielę. Początkowo przypuszczano, że płonie pobliski las. Szybko jednak okazało się, że ogień trawi pasiekę, której właścicielem jest Piotr Jonaczyk. Jak podaje Gazeta Lubuska, hodowca próbował nawet rzucić się w płonienie, by ratować pszczoły. W porę powstrzymał go sąsiad. Z powodu nagromadzenia w tym miejscu materiałów łatwopalnych ogień zniszczył pasiekę w przeciągu kwadransa.

Właściciel pasiek prowadził ją od 20 lat. Była to też forma kontynuacji rodzinnej tradycji, sięgającej 1890 roku. Wielkanocny pożar pochłonął 36 pszczelich rodzin po około 30 tys. pszczół każda. Spłonął także wóz pszczelarski oraz narzędzia do obsługi pasieki.

Pożar spowodował, że właściciel pasieki stracił swoje jedyne swoje źródło utrzymania. Poszkodowany pszczelarz zainwestował też niedawno w nowe, silne, roje oraz ule, które bezpowrotnie stracił. W związku z tym zorganizowana została zbiórka na zakup dla pana Piotra Jonaczyka nowych rodzin, uli oraz sprzętu do obsługi pasieki.



Liczba wyświetleń artykułu: 636

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny