Portal Pszczelarski

Ponad milion pszczół spłonęło w Książu Śląskim 2020

pszczelarstwo lubuskie pożar pasieki

Nawet przeszło milion pszczół mogło zginąć w pożarze pasieki, do którego doszło 12 kwietnia 2020 roku w Książu Śląskim niedaleko Kożuchowa w województwie lubuskim. Straty szacowane są na ponad 50 tysięcy złotych.

Pożar wybuchł około południa w wielkanocną niedzielę. Początkowo przypuszczano, że płonie pobliski las. Szybko jednak okazało się, że ogień trawi pasiekę, której właścicielem jest Piotr Jonaczyk. Jak podaje Gazeta Lubuska, hodowca próbował nawet rzucić się w płonienie, by ratować pszczoły. W porę powstrzymał go sąsiad. Z powodu nagromadzenia w tym miejscu materiałów łatwopalnych ogień zniszczył pasiekę w przeciągu kwadransa.

Właściciel pasiek prowadził ją od 20 lat. Była to też forma kontynuacji rodzinnej tradycji, sięgającej 1890 roku. Wielkanocny pożar pochłonął 36 pszczelich rodzin po około 30 tys. pszczół każda. Spłonął także wóz pszczelarski oraz narzędzia do obsługi pasieki.

Pożar spowodował, że właściciel pasieki stracił swoje jedyne swoje źródło utrzymania. Poszkodowany pszczelarz zainwestował też niedawno w nowe, silne, roje oraz ule, które bezpowrotnie stracił. W związku z tym zorganizowana została zbiórka na zakup dla pana Piotra Jonaczyka nowych rodzin, uli oraz sprzętu do obsługi pasieki.Liczba wyświetleń artykułu: 742

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

O co chodzi w BeePower!?

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Słodka sałatka z kurczakiem

Ciasto orzechowe z miodem

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Gofry drożdżowe z jogurtem greckim i miodem o smaku truskawkowo-waniliowym

Lawendowe ciasto dyniowe

Puchowa owsianka na różanym mleku