Portal Pszczelarski

Inteligentne ule (Intelligent Hives) - zbiór najważniejszych informacji o urządzeniu BeeHUB

Autor publikacji i zdjęć: Sebastian Górecki – Intelligent Hives

pszczelarstwo w Polsce inteligentny ul BeeHUB Intelligent Hives aplikacja pszczelarska

W czasie ostatnich latach możemy zaobserwować spadek populacji pszczoły miodnej (Apis Mellifera), co pokazuje, że zapobieganie wymieraniu pszczół nie jest łatwe. Choć główną przyczynę upatruje się w intensywnym rolnictwie, masowym stosowaniu pestycydów, sabotażach i kradzieżach uli to nie do końca wiadomo jak to zjawisko zahamować. Zapylanie przez pszczoły zapewnia reprodukcję oraz wzrost wielu gatunków roślin. Utrata pszczół jest wyraźnie odczuwalna nie tylko przez pszczelarzy, ale w efekcie przez każdego z nas.

Urządzenie BeeHUB

Inteligentne Ule wspierają pszczelarzy w prowadzeniu pasieki. Zapewniają łatwy w obsłudze system monitorowania uli. Urządzenie BeeHUB stworzone przez polski zespół wykonuje precyzyjne pomiary m.in. wagi, dźwięku, temperatury i wilgotności. Aplikacja Intelligent Hives, umożliwia pszczelarzowi z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie doglądanie pasiek. Dodatkowo aplikacja uławia wykrywanie chorób, rójki, przeprowadzanie inspekcji ula, planowanie zadań, a także prowadzenie dokumentacji chorobowej pszczelich rodzin. Zwiększa to przychody pszczelarzy i zmniejsza wymieranie pszczół na świecie. Stworzone algorytmy oparte na przeprowadzonych badaniach naukowych analizują zebrane dane i przedstawiają wnioski pozwalając na szybką reakcję pszczelarzy.

Intelligent Hives urządzenie do mierzenia parametrów w ulu

Dlaczego Inteligentne Ule są potrzebne?

Każdy przegląd w ulu zaburza rytm życia pszczół. Pszczoły utrzymują stałą temperaturę, między ramkami, niezależnie od pory roku. Mierząc wilgotność, możemy sprawdzić, czy ul jest dobrze ocieplony i czy nie gromadzi się w nim wilgoć, przez którą mogą gnić ramki. Urządzenie mierzy dodatkowo częstotliwość dźwięku wewnątrz ula, dzięki temu pszczelarz może dowiedzieć się dwa tygodnie wcześniej, czy pszczoły przygotowują się do rójki i zainterweniować. Waga pozwala na stałą kontrolę przybytków i ubytków w ulu oraz na wyciągniecie cennych wniosków. Innowacyjna technologia umożliwia użycie wagi w pasiekach wędrownych i stacjonarnych, a ponadto zapewnić konkurencyjną cenę.

czujnik BeeHUB

Z pomocą stworzonych przez IntelligentHives.eu algorytmów mamy możliwość szczegółowej analizy powyższych parametrów, co skutkuje wykryciem chorób we wczesnym stadium.

Interdyscyplinarny zespół łączy różne dziedziny nauki by pomagać pszczołom i pszczelarzom zdobywając nie tylko zaufanie pszczelarzy, ale także wiele międzynarodowych nagród.

aplikacja Inteligentne Ule

Czytaj również:

Sebastian Górecki, student z Łodzi, buduje inteligentne ule 2019Liczba wyświetleń artykułu: 12596

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016