Portal Pszczelarski

Europejscy pszczelarze domagają obowiązku etykietowania miodu 2020

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Unii Europejskiej Copa-Cogeca Miód miód chiński etykieta na słoik z miodem

Na ręce komisarza Komisji Europejskiej do spraw rolnictwa Janusza Wojciechowskiego został złożony list Copa-Cogeca – organizacji zrzeszającej narodowe związki rolnicze i organizacje spółdzielcze, która reprezentuje ich interesy przed organami unijnymi. Zrzeszenie nawołuje Wspólnotę do wprowadzenia obowiązku etykietowania miodu. Ma to pomóc w walce z zalewem importowanego taniego miodu z Chin.

Cytowany przez Polską Agencję Prasową sekretarz generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen stwierdził, że europejscy pszczelarze stoją w obliczu "krytycznej" sytuacji na rynku. Chiński miód doprowadził do spadku cen, a co za tym idzie nieopłacalności rodzimych produkcji. Podczas gdy średnie koszty wytworzenia kilograma miodu w Unii Europejskiej wynoszą około 4 euro za kilogram, to cena za miód sprowadzany z Państwa Środka oscyluje wokół 1,29 euro za kilogram.

Według Copa-Cogeca niska cena chińskiego miodu jest skutkiem jego niskiej jakości. Chińczycy mają do swoich produktów dodawać syrop cukrowy, co jest niezgodne z unijnymi normami. Dlatego organizacja liczy na wprowadzenie obowiązkowego znakowania miodu wraz z oznaczeniem kraju pochodzenia. Kolejnym postulatem jest uruchomienie skoordynowanego planu kontroli importu. Oznacza to obowiązkową kontrolę wszystkich partii miodu powyżej 20 ton.

Zdaniem inicjatorów listu dopiero takie działania pozwolą uchronić europejskich rynek producentów miodu przed załamaniem. Postulaty Copa-Cogeca poparli również polscy delegaci w tej organizacji.Liczba wyświetleń artykułu: 838

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.