Portal Pszczelarski

Powstaje nowy lek na warrozę z genetycznej modyfikacji bakterii jelitowych pszczół miodnych

pszczelarstwo na świecie varroa destructor warroza CCD masowe ginięcie pszczół syndrom depopulacji pszczół lek na warrozę

Naukowcy dokonali genetycznej modyfikacji szczepu bakterii, który wywoływał odpowiedź immunologiczną na roztoczę Varroa, odpowiedzialne za zespołu masowego ginięcia pszczoły miodnej (CCD) – chorobę, która doprowadza do gwałtownego i masowego umierania pszczół lotnych poza ulem.

CCD stał się problem dla pszczelej populacji wraz z rozpowszechnieniem się roztocza Varroa. Początkowo naukowcy zakładali, że doprowadza on jedynie do wysysania krwi owadów. Obecne badania pokazują, że odpowiada on również za przekazywanie im śmiertelnego wirusa zdeformowanych skrzydeł.

W celu zmniejszenia zagrożenia badacze przeprowadzili genetyczną modyfikacje bakterii jelitowych pszczół miodnych. Okazało, że dzięki temu pszczoły te miały o 36,5% większe szanse na przeżycie w ciągu 10 dni, mimo posiadanego już roztocza, niż owady, których bakterie nie zostały zmienione.

Jednocześnie naukowcy zmodyfikowali szczep bakterii, który odpowiada za walkę organizmu z roztoczem. Okazało się, że dokonane zmiany spowodowały, że pasożyt o 70% był bardziej narażony na śmierć w przeciągu 10 dni niż przy styczności z bakterią o nienaruszonym genotypie. Obecnie trwają prace nad stworzeniem preparatu chroniącego przed chorobą.

Czytaj również:

Varroa destructor - znaczenie i rys historycznyLiczba wyświetleń artykułu: 4380

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę