Portal Pszczelarski

Powstaje nowy lek na warrozę z genetycznej modyfikacji bakterii jelitowych pszczół miodnych

pszczelarstwo na świecie varroa destructor warroza CCD masowe ginięcie pszczół syndrom depopulacji pszczół lek na warrozę

Naukowcy dokonali genetycznej modyfikacji szczepu bakterii, który wywoływał odpowiedź immunologiczną na roztoczę Varroa, odpowiedzialne za zespołu masowego ginięcia pszczoły miodnej (CCD) – chorobę, która doprowadza do gwałtownego i masowego umierania pszczół lotnych poza ulem.

CCD stał się problem dla pszczelej populacji wraz z rozpowszechnieniem się roztocza Varroa. Początkowo naukowcy zakładali, że doprowadza on jedynie do wysysania krwi owadów. Obecne badania pokazują, że odpowiada on również za przekazywanie im śmiertelnego wirusa zdeformowanych skrzydeł.

W celu zmniejszenia zagrożenia badacze przeprowadzili genetyczną modyfikacje bakterii jelitowych pszczół miodnych. Okazało, że dzięki temu pszczoły te miały o 36,5% większe szanse na przeżycie w ciągu 10 dni, mimo posiadanego już roztocza, niż owady, których bakterie nie zostały zmienione.

Jednocześnie naukowcy zmodyfikowali szczep bakterii, który odpowiada za walkę organizmu z roztoczem. Okazało się, że dokonane zmiany spowodowały, że pasożyt o 70% był bardziej narażony na śmierć w przeciągu 10 dni niż przy styczności z bakterią o nienaruszonym genotypie. Obecnie trwają prace nad stworzeniem preparatu chroniącego przed chorobą.

Czytaj również:

Varroa destructor - znaczenie i rys historycznyLiczba wyświetleń artykułu: 3838

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zalecenia do miodobrania z wrzosu i przechowywania miodu wrzosowego

XXI Krakowskie Miodobranie

Hodowla pszczół w Opolu - uchwała w sprawie zmian przepisów 2017

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

O co chodzi w BeePower!?

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski