Portal Pszczelarski

Zniszczona pasieka w Puszczy Kozienickiej 2020

Źródło zdjęcia: facebook.com/Miodemslodzone/

pszczelarstwo mazowieckie zniszczone ule zniszczona pasieka zniszczone ule w Puszczy Kozienickiej Tomasz Petryka Miodem Słodzone

Nieznani sprawcy zniszczyli 24 ule w pasiece należącej do Tomasza Petryka (Pasieka Miodem Słodzone). Śmierć mogło ponieść nawet pół miliona pszczół, a straty materialne sięgają 10 tysięcy złotych. Pszczelarz uruchomił już zbiórkę internetową na rzecz odbudowy pasieki.

Pasieka była umiejscowiona na obrzeżu Puszczy Kozienickiej w południowej części województwa mazowieckiego. Do zdarzenia doszło w nocy z 7 na 8 marca 2020 roku. Sprawca bądź sprawcy poprzewracali ule, przy okazji zostawiając swoje ślady na świeżo zaoranym polu, na którym znajdowała się pasieka. Ślady zabezpieczyli policyjni technicy. Trwa poszukiwanie wandali.

Straty szacowane są na około 10 tysięcy złotych. Właściciel w celu odbudowy swojej pasieki uruchomił zbiórkę na portalu zrzutka.pl. W rozmowie z serwisem polsatnews.pl, wyraził nadzieję, że na początku kwietnia 2020 roku zdoła postawić nowe ule, a gdyby udało się zebrać więcej pieniędzy, to stworzy też małą pasiekę na dachu szpitala pediatrycznego w Warszawie, gdzie mógłby prowadzić warsztaty pszczelarskie dla dzieci. Dodał także, że zniszczenia jego uli musiał dokonać ktoś, kto mieszka w niedalekiej okolicy.

---

Aktualizacja: 2020.03.11
Publikacja na fanpage Miodem Słodzone. Dobre wiadomości!

"Moi drodzy 🙂

Jestem Wam winien co najmniej przekazanie szeregu informacji w sprawie zajścia w pasiece w nocy z soboty na niedzielę.

Po pierwsze. Ule i pozostałe rodziny pszczele poskładaliśmy z tatą. Na tyle na ile się dało, zostały docieplone. Niestety temperatura za oknem nie pozwala na nic więcej.

Po drugie. Taki uśmiech towarzyszy mi od dwóch dni. Nigdy nie spotkałem się z takim wyrazem solidarności najbliższych, znajomych i Was w większości ludzi, których nie znam a chętnie poznam.

Mam wrażenie, że pszczoły i ich dobro to jedno zagadnien w publicznym dyskursie, który w obecnym czasie jedynie łączy a nie dzieli. I nie wiele jest podobnych tematów. Dużo mówi się ostatnio o zaatomizowanym społeczeństwie. Mam wrażenie, że z Wami tutaj może się to zmienić chociaż trochę. Nieprawpodobne wręcz zaangażowanie internetu w to co mnie dotknęło.

Kilka danych: post dotarł w tym momencie do prawie 2 700 000 osób. Zanotował prawie 20 000 reakcji i został kilka tysięcy razy udostępniony. 

Otrzymałem setki wiadomości z wyrazami wsparcia i ofert pomocy. Bardzo różnych. Wiele osób oferowało mi wprost wsparcie w postaci bardzo różnych materialnych dóbr. No i wreszcie zbiórka na zrzutka.pl.

Trochę sceptyczny ale namówiony przez społeczność, która utworzyła się pod postem z dnia zniszczenia pasieki. Już pierwszego dnia zbiorki udało się zebrać około 15 000 zł. W tym momencie zrealizowaliście 330 procent zakladanego celu. Na koncie zbiorki znajduje się ponad 33 000 zł. Wielkie podziękowania ponad 1 000 osobom, które zdecydowały się wesprzeć materialnie odbudowę pasieki. Dzięki również wszystkim tym, którzy napisali do mnie, że absolutnie nie zgadzają się na takie postępowanie ale nie są w stanie nic dorzucić. Rozumiem to czasy są trudne a my i tak zebraliśmy chyba trochę więcej niż potrzebujemy.

No właśnie, kwota 33 000 zł jest dosyć znacząca. Z pewnością wystarczy na uzupełnienie stanu rodzin w pasiece sprzed 8 marca. Cała resztę postaram się jak najmądrzej zagospodarować i wydać w sposób najbardziej przydatny pszczolom i zrzucającym się. Oczywiście wszystko to odbędzie się w przejrzysty i jawny sposób. Nie chciałbym rzucić na siebie chociaż cienia podejrzenia o sprzeniewierzenie powierzonych pieniędzy.

Mam taką myśl, że ta pasieka nie jest już tylko moja ale należy do wszystkich tych, którzy się na nią zrzucili. O dalszej części pomysłów na wykorzystanie zgromadzonych środków będę informował wkrótce. Tymczasem muszę ochłonąć po morzu miłości, które się na mnie wylało w tak krótkim czasie. Miłe to i przywraca wiarę w ludzi.

Tomek

P. S. Jest duża akcja i moja szybka reakcja. Wczoraj zakupiłem już kilkanaście uli. Tak a propos zdjęcia."

Moi drodzy 🙂 Jestem Wam winien co najmniej przekazanie szeregu informacji w sprawie zajścia w pasiece w nocy z soboty...

Opublikowany przez Miodemsłodzone Środa, 11 marca 2020


Liczba wyświetleń artykułu: 1260

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.