Portal Pszczelarski

Słowacy będą uczyć się od Polaków, jak hodować pszczoły 2020

pszczelarstwo małopolskie warsztaty pszczelarskie współpraca pszczelarska

W gminie Sękowa niedaleko Gorlic w województwie małopolskim odbędą się warsztaty słowackich i polskich pszczelarzy. Słowacy chcą poznać tajemnice sukcesu hodowli pszczół u swoich północnych sąsiadów.

Wybór gminy Sękowa jest pod tym względem nieprzypadkowy. Jest to obszar, który szczyci się jednym z najwyższych w Polsce odsetków hodowanych pszczół. Szacuje się, że może to być nawet tysiąc pięćset pszczelich rodzin. Pszczelarstwo jest jednym z głównych zajęć mieszkańców tych okolic. Istnieje tu także wiele związanych z tym rodzinnych interesów.

Taki pszczelarski sukces polskiej gminy zainteresował Słowaków z przygranicznych miejscowości. Powstał zatem projekt wspólnych polsko-słowackich warsztatów na temat hodowli pszczół. Słowaccy sąsiedzi liczą, że uda im się przeszczepić biznesowe rozwiązania polskich pszczelarzy na swój grunt, a przez to zdołają m.in. zastopować odpływ młodych ludzi z tych obszarów. Słowacy chcą także zwiększyć wykorzystanie potencjału przyrodniczego i rolniczego przygranicznych terenów Słowacji, podnieść poziom wiedzy o hodowli pszczół i zwiększyć liczbę pszczelarzy w regionie. Jak podaje portal Nasze Miasto Golice, polscy pszczelarzy z kolei oczekują przede wszystkim wymiany doświadczeń ze swoimi odpowiednikami ze Słowacji.

Polsko-słowackie warsztaty pszczelarskie mają się odbyć w Niżnej Polance (część teoretyczna) oraz w Sękowej, Bartnem i Stróżach (część praktyczna).



Liczba wyświetleń artykułu: 960

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zostań bohaterem pszczół

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Pierniczki na miodzie

Ogórki z miodem

Ciasteczka imbirowe z miodem

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Szaszłyki z marynatą miodową

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Skrzydełka z miodem i chili

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim