Portal Pszczelarski

Fotopułapka - monitoring pasiek wędrownych i stacjonarnych

fotopułapki monitoring pasieki zabezpieczenie uli przed kradzieżą Spy Optic Spy Shop

Czym są fotopułapki?

Fotopułapki zwane też kamerami leśnymi to niewielkie urządzenia, które umożliwiają bezprzewodowy monitoring zewnętrzny, w dyskretny sposób nagrywając filmy i wykonując zdjęcia. Ponadto dzięki solidnej konstrukcji są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, deszcz, śnieg itp. Co do temperatury pracy największe ograniczenia wynikają ze specyfikacji użytych ogniw zasilających. Dobrze ukryte urządzenie może prowadzić sprawny monitoring Twojej pasieki.

Jak długo może pracować fotopułapka?

90% kamer pracuje wyłącznie w trybie detekcji na ruch. Co to oznacza? W rzeczywistości urządzenie jest w ciągłym uśpieniu, a w momencie, gdy w obiektywie pojawi się ruch zostaje uruchomione nagrywanie. Dzięki temu możliwa jest praca na jednym komplecie akumulatorów nawet przez 6 miesięcy. Wszystko uzależnione jest od częstotliwości wybudzania urządzenia. Trzeba pamiętać też, że na długość pracy wpływa również jakość użytych ogniw. Na rynku dostępne są również modele zasilane solarnie, które mogą pracować nieprzerwanie.

Filmy i zdjęcia - pamięć fotopułapki

Urządzenia, w większości nie posiadają wbudowanej pamięci, a do zapisywania materiału wykorzystują karty pamięci SD. W zależności od modelu możliwe jest wykorzystanie kart o pojemności 32 GB do nawet 256 GB. Takie rozwiązanie daje możliwość szybkiej wymiany pamięci bez konieczności zabierania ze sobą urządzenia.

Czy fotopułapka może pracować całą dobę?

Trzeba pamiętać o tym, że urządzenia pracują wyłącznie w trybie detekcji ruchu. Notabene nie ma większego znaczenia czy jest to dzień, czy noc. Po zmierzchu, gdy światła zaczyna brakować uruchamiany jest system doświetlających diod IR, które w niewidocznym paśmie podczerwonym doświetlają obszar w zasięgu 20-30 m. Obraz nocny jest czarno-biały i na pewno mniej szczegółowy niż nocny, ale w dalszym ciągu z powodzeniem można rozpoznać człowieka czy zwierzę. Ceny fotopułapek GSM wahają się od 300 zł do 5000 zł. Cena uzależniona jest przede wszystkim od funkcjonalności, rynku produkcji, kąta widzenia, a także komponentów.

Podział fotopułapek według ich funkcjonalności

W zależności od funkcjonalności kamery dzielimy na:

  • fotopułapki z modułem GSM
  • fotopułapki bez modułu GSM
  • fotopułapki Bluetooth / WiFi

Fotopułapki z modułem GSM

fotopułapka z modułem GSM

Nieocenioną funkcją jest moduł GSM, który umożliwia transmisję materiału czy konfigurację ustawień poprzez połączenie GSM. W kamerze zostaje umieszczona karta SIM, która musi być zawsze zasilona środkami na transmisję danych. Powiadomienia wysyłane są w postaci zdjęć za pomocą wiadomości MMS bądź email. W przypadku większych plików możliwe jest wysyłanie materiału na serwer FTP, co znacznie przyśpiesza transmisję. Najpopularniejszym urządzeniem z modułem GSM jest kamera EREAGLE E1, która posiada system 3 czujników o kącie widzenia 140°.

Fotopułapki bez modułu GSM

fotopułapka bez modułu gps

Fotopułapki bez modułu GSM to urządzenia, które mogą pracować dłużej ze względu na brak łączności GSM. Ich atutem jest zazwyczaj mniejszy gabaryt, lepszej jakości matryca, a więc i jakość zebranego materiału. Żeby sprawdzić, co zostało nagrane należy przejrzeć kartę pamięci dlatego warto mieć dwa komplety na podmianę.

Zdecydowanym liderem wśród urządzeń bez modułu GSM jest amerykańska marka Browning. Duże zainteresowanie, szczególnie wśród odbiorców Państwowych, wzbudza model Spec Ops Advantage. Największym atutem jest rozdzielczość matrycy, 20 Mpix, czas reakcji zaledwie 0,4 s i jakość Full HD materiału.

Fotopułapki Bluetooth / WiFi

fotopułapka bluetooth wifi

Największe oklaski zdecydowanie należą się modelowi Browning Defender 940, który prócz łączności WiFi / Bluetooth jest najmniejszą kamerą leśną. Tego typu rozwiązanie polecane jest wszędzie tam, gdzie zasięg GSM jest słaby bądź nie występuje wcale, a urządzenie wisi na znacznej wysokości. Zgranie materiału możliwe jest bez konieczności demontażu urządzenia. Zasięg łączności to przeważnie 5 m - 10 m. Tutaj również zwiększony jest czas pracy do nawet 12 miesięcy.

 

Ochrona pasieki to trudny i drażliwy temat. Montowanie GPS do każdego ula umożliwi jedynie namierzenie ewentualnie ukradzionych uli jednak nic nie wskóra przy dewastacji pasieki. Fotopułapki mogą okazać się najlepszą ochroną Twojej własności.Liczba wyświetleń artykułu: 3968

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Ciasto orzechowe z miodem

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.