Portal Pszczelarski

Pszczelarz z Zielonej Góry ukarany za atak roju pszczół 02.2020

pszczelarstwo lubuskie Zbigniew Szafrański Lesław Tetera Lubuski Związek Pszczelarzy w Zielonej Górze kara dla pszczelarza

Pszczelarz Zbigniew Szafrański z Zielonej Góry został skazany przez miejscowy Sąd Rejonowy na grzywnę za użądlenie przez pszczoły żony i syna sąsiada. Hodowca odpiera zarzuty i twierdzi, że nie ma dowodów, że to jego pszczoły dokonały ataku.

Sprawę przybliżył telewizyjny program "Interwencja" w Polsacie. Do feralnego zdarzenia doszło w maju 2019 roku. Wtedy żonę i syna Marcina Pucka zaatakował rój pszczół. Owady miały oblepić ciało poszkodowanych, a gdy próbowali uciekać rój podążał za nimi. Pszczoły wielokrotnie też ich pożądliły. W związku z tym Marcin Pucek, który z zawodu jest prawnikiem, oskarżył pobliskiego pszczelarza Zbigniewa Szafrańskiego o niedopilnowanie owadów, domagał się likwidacji pasieki oraz zadośćuczynienia w wysokości 2000 złotych.

Zbigniew Szafrański nie dowierza w całe zdarzenie. – "Nikt tego nie widział, tylko przyszli z pretensjami, że dziecko zostało użądlone. Takie coś widziałem tylko na filmie katastroficznym "Rój", o pszczołach" - mówił w programie "Interwencja" oskarżony hodowca. Wtórował mu Lesław Tetera z Lubuskiego Związku Pszczelarzy, który uważa, że takie zachowania nie są znane pszczołom hodowanym w Polsce. – "Nasze pszczoły są raczej łagodne. Pszczoły, które się roją, nie atakują nikogo, one szukają miejsca odejścia. Nie słyszałem, żeby za kimś leciały i goniły go do domu. No to jest wręcz coś niesamowitego" – skomentował pszczelarz.

Sąd Rejonowy w Zielonej Górze był jednak innego zdania i skazał Zbigniewa Szafrańskiego na grzywnę za dokonanie wykroczenia w postaci nie zachowania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, w tym wypadku pszczół. Pszczelarz uważa ten wyrok za irracjonalny i zapowiada odwołanie. Uważa, że nie ma żadnych dowodów na to, że to jego pszczoły dokonały ataku na rodzinę Marcina Pucka. Nadal także powątpiewa w przekazywany przez poszkodowanych opis zdarzenia.



Liczba wyświetleń artykułu: 1854

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.