Portal Pszczelarski

W Birmie odnaleziono pszczołę sprzed 100 milionów lat

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Birmie Discoscapa apicula najstarsza pszczoła

W Birmie została odnaleziona pszczoła Discoscapa apicula. Jest ona uwięziona w bursztynie i pochodzi sprzed 100 milionów lat. To najstarszy okaz skamieliny tego owada.

Dotychczas najstarsze odnajdywane skamieliny owadów zapylających pochodziły sprzed 65 milionów lat i wyglądem nie różniły się od obecnie znanych nam pszczół. Tym razem zarówno rodzina, rodzaj, jak i gatunek nie są do końca poznane.

Naukowcy zauważyli, że odkryta pszczoła ma na sobie ziarna pyłku kwiatowego, co oznacza, że odwiedziła co najmniej jeden kwiat. Na pszczole odnaleziono również 21 chrząszczy Planidium. Występują one także dziś, ale ta skamielina jest najstarszym śladem obecności tych pasożytów w przyrodzie. Wysuwane są teorie, że to one mogły doprowadzić tę konkretną pszczołę do uwięzienia w żywicy.

Do tej pory zakładano, że około 130 milionów lat temu, czyli niedługo po pojawieniu się kwiatów, pszczoły zaczęły je zapylać. Nie było jednak materialnych dowodów na te twierdzenia.

Odnaleziona skamielina jest pierwszym z nich. Świat nauki wyraża nadzieje, że dzięki temu odkryciu uda się dokładnie zbadać, jak przebiegał proces ewolucji pszczół od os.Liczba wyświetleń artykułu: 815

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.