Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Powstaje pierwsza miejska pasieka w Rzeszowie 2020

pszczelarstwo podkarpackie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska Jerzy Wiśniewski

Pod koniec lutego 2020 roku w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągowym i Kanalizacyjnym w Rzeszowie pojawi się 10 uli wielkopolskich i 17 ramkowych. Będzie to pierwsza miejska pasieka w stolicy województwa podkarpackiego.

Decyzja o budowie pasieki podjęto jesienią 2019 roku. Jej organizacją, a także późniejszym prowadzeniem ma się zająć zastępca kierownika działu zbytu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego i Kanalizacyjnego w Rzeszowie i przy okazji również pszczelarz-pasjonat, Jerzy Wiśniewski. On też dostarczy pierwsze pszczoły z tzw. własnych odkładów, a reszta zostanie zakupiona przez zakład.

Przedsiębiorstwo planuje również zasadzenie miododajnych krzewów i drzew, m.in. wierzby iw, wierzby białej czy akacji. W planach jest też łąka kwietna, co ma zapewnić pszczołą jak najlepsze warunki egzystencji.

Nie jest to pierwsza inicjatywa proekologiczna tego przedsiębiorstwa. Zakład prowadzi już m.in. dużą farmę fotowoltaiczną, a poza ulami budowane są obecnie budki dla jerzyków, które zostaną założone na jednym z budynków firmy przy ul. Naruszewicza w Rzeszowie. Pasieka w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągowym i Kanalizacyjnym ma być w założeniach formą promocji pszczelarstwa i wsparciem populacji tych owadów zapylających na terenie stolicy województwa.



Liczba wyświetleń artykułu: 996

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Racuchy z bananami i miodem

Klasyczna truskawka z miodem

Placki bananowo-owsiane z miodem

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Karagana syberyjska, akacja syberyjska, akacja żółta, grochodrzew syberyjski - roślina miododajna

Zębiełek karliczek – szkodnik pszczół

Stulisz miotłowy – roślina miododajna