Portal Pszczelarski

Trzmielec północny - najrzadsza pszczoła w Polsce sfotografowana w Gdańsku

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo pomorskie Jan Dąbrowski trzmielec północny farbownik lekarski trzmiel tajgowy

Jan Dąbrowski, miłośnik roślin i owadów, prowadzący swój własny kanał na serwisie Youtube uchwycił w obiektywie swojego aparatu samca trzmielca północnego. Jest to prawdopodobniej najrzadziej występujący gatunek pszczoły w Polsce. Do tej pory jedynie pięć razy potwierdzono obecność samca tego owada w naszym kraju. Samicy natomiast nigdy nie odnotowano.

Youtuber natrafił na najrzadziej występującą polską pszczołę w swoim rodzinnym Gdańsku. Dotychczas jej obecność stwierdzano w innych rejonach Polski. Po raz pierwszy było to w 1994 roku w Puszczy Boreckiej, a następnie w 2000 i 2010 roku w Bieszczadach i w 2013 i 2014 roku na Pojezierzu Kaszubskim i na Równinie Charzykowskiej. W sumie napotkano 10 okazów samca trzmielca północnego.

Tym razem pszczołę wypatrzono na kwiatach farbownika lekarskiego. Samiec trzmielca wyróżnia się charakterystycznym ubarwieniem - ma włoski w kolorze żółtym i czarnym, a na końcu włosy rude. Jest to gatunek pasożytniczy, składający swoje jaja w cudzych gniazdach, przeważnie również rzadkiego trzmiela tajgowego. Trzmielec północny zbiera nektar także z nieczęsto spotykanych roślin, jak wspomniany farbownik lekarski oraz żmijowiec zwyczajny, chaber zwyczajny, macierzanka piaskowa czy wierzbówka kiprzyca.

Pan Jan utrwalił owada na zdjęciach i filmie, zamieszczonym na swoim kanale, w którym zachęca również do sadzenia roślin miododajnych. 71-letniego youtubera obserwuje obecnie nieco ponad 4,5 tysiąca użytkowników.Liczba wyświetleń artykułu: 1919

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Słodka sałatka z kurczakiem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Konferencja Pszczelarska na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu 2018

XVII Tykocińska Biesiada Miodowa

Festiwal miodu Miodobranie w Katowicach

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor