Portal Pszczelarski

Trzmielec północny - najrzadsza pszczoła w Polsce sfotografowana w Gdańsku

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo pomorskie Jan Dąbrowski trzmielec północny farbownik lekarski trzmiel tajgowy

Jan Dąbrowski, miłośnik roślin i owadów, prowadzący swój własny kanał na serwisie Youtube uchwycił w obiektywie swojego aparatu samca trzmielca północnego. Jest to prawdopodobniej najrzadziej występujący gatunek pszczoły w Polsce. Do tej pory jedynie pięć razy potwierdzono obecność samca tego owada w naszym kraju. Samicy natomiast nigdy nie odnotowano.

Youtuber natrafił na najrzadziej występującą polską pszczołę w swoim rodzinnym Gdańsku. Dotychczas jej obecność stwierdzano w innych rejonach Polski. Po raz pierwszy było to w 1994 roku w Puszczy Boreckiej, a następnie w 2000 i 2010 roku w Bieszczadach i w 2013 i 2014 roku na Pojezierzu Kaszubskim i na Równinie Charzykowskiej. W sumie napotkano 10 okazów samca trzmielca północnego.

Tym razem pszczołę wypatrzono na kwiatach farbownika lekarskiego. Samiec trzmielca wyróżnia się charakterystycznym ubarwieniem - ma włoski w kolorze żółtym i czarnym, a na końcu włosy rude. Jest to gatunek pasożytniczy, składający swoje jaja w cudzych gniazdach, przeważnie również rzadkiego trzmiela tajgowego. Trzmielec północny zbiera nektar także z nieczęsto spotykanych roślin, jak wspomniany farbownik lekarski oraz żmijowiec zwyczajny, chaber zwyczajny, macierzanka piaskowa czy wierzbówka kiprzyca.

Pan Jan utrwalił owada na zdjęciach i filmie, zamieszczonym na swoim kanale, w którym zachęca również do sadzenia roślin miododajnych. 71-letniego youtubera obserwuje obecnie nieco ponad 4,5 tysiąca użytkowników.Liczba wyświetleń artykułu: 1284

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.