Portal Pszczelarski

Trzmielec północny - najrzadsza pszczoła w Polsce sfotografowana w Gdańsku

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo pomorskie Jan Dąbrowski trzmielec północny farbownik lekarski trzmiel tajgowy

Jan Dąbrowski, miłośnik roślin i owadów, prowadzący swój własny kanał na serwisie Youtube uchwycił w obiektywie swojego aparatu samca trzmielca północnego. Jest to prawdopodobniej najrzadziej występujący gatunek pszczoły w Polsce. Do tej pory jedynie pięć razy potwierdzono obecność samca tego owada w naszym kraju. Samicy natomiast nigdy nie odnotowano.

Youtuber natrafił na najrzadziej występującą polską pszczołę w swoim rodzinnym Gdańsku. Dotychczas jej obecność stwierdzano w innych rejonach Polski. Po raz pierwszy było to w 1994 roku w Puszczy Boreckiej, a następnie w 2000 i 2010 roku w Bieszczadach i w 2013 i 2014 roku na Pojezierzu Kaszubskim i na Równinie Charzykowskiej. W sumie napotkano 10 okazów samca trzmielca północnego.

Tym razem pszczołę wypatrzono na kwiatach farbownika lekarskiego. Samiec trzmielca wyróżnia się charakterystycznym ubarwieniem - ma włoski w kolorze żółtym i czarnym, a na końcu włosy rude. Jest to gatunek pasożytniczy, składający swoje jaja w cudzych gniazdach, przeważnie również rzadkiego trzmiela tajgowego. Trzmielec północny zbiera nektar także z nieczęsto spotykanych roślin, jak wspomniany farbownik lekarski oraz żmijowiec zwyczajny, chaber zwyczajny, macierzanka piaskowa czy wierzbówka kiprzyca.

Pan Jan utrwalił owada na zdjęciach i filmie, zamieszczonym na swoim kanale, w którym zachęca również do sadzenia roślin miododajnych. 71-letniego youtubera obserwuje obecnie nieco ponad 4,5 tysiąca użytkowników.Liczba wyświetleń artykułu: 2164

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Letnia sałatka z szynką, melonem i miodem

Żeberka w sosie czosnkowo-miodowym

Kaczka duszona z miodem w sosie pomarańczowym na czerwonej kapuście

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom