Portal Pszczelarski

Populacja pszczół włoskich zdziesiątkowana po pożarach na Wyspie Kangura

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii pożar pasieki pszczoła włoska

Wyspa Kangura, leżąca u wybrzeży Australii poważnie ucierpiała w czasie pożarów na tym kontynencie na przełomie 2019 i 2020 roku. Wśród najbardziej poszkodowanych są miejscowi pszczelarze. Z dymem poszło bowiem około tysiąca uli, które zamieszkiwały niezwykle rzadkie pszczoły włoskie.

Wyspa Kangura to ostatnia na świecie kolonia najczystszych genetycznie pszczół włoskich. Przetransportowano je tu z Półwyspu Apenińskiego 135 lat temu. Po wyginięciu tego gatunku w Europie, władze australijskie, chcąc zachować genetyczną czystość tych owadów, zabroniły hodowania innych pszczół na wyspie. Niestety, pożary zdziesiątkowały tę populację, a pszczelarze stracili tysiące ton miodu. Odbudowanie zapasów może zająć nawet 15 lat.

Po pożarach dostrzeżono także zmiany w zachowaniu tych pszczół, które przeżyły. Portal TVN Meteo, przytacza opinię jednego z miejscowych pszczelarzy, który stwierdził, że obecnie pszczoły są bardziej agresywne niż zwykle. Dużym problemem jest też zniszczenie w płomieniach wielu miejscowych eukaliptusów, które zapylały pszczoły włoskie. Straty objęły jednak głównie północne wybrzeże wyspy. Pszczelarze przenoszą teraz pszczoły w inne rejony, by mogły one uratować pozostałe drzewa tego gatunku.



Liczba wyświetleń artykułu: 1286

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Historia pasieki rodzinnej Netczuków