Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Populacja pszczół włoskich zdziesiątkowana po pożarach na Wyspie Kangura

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii pożar pasieki pszczoła włoska

Wyspa Kangura, leżąca u wybrzeży Australii poważnie ucierpiała w czasie pożarów na tym kontynencie na przełomie 2019 i 2020 roku. Wśród najbardziej poszkodowanych są miejscowi pszczelarze. Z dymem poszło bowiem około tysiąca uli, które zamieszkiwały niezwykle rzadkie pszczoły włoskie.

Wyspa Kangura to ostatnia na świecie kolonia najczystszych genetycznie pszczół włoskich. Przetransportowano je tu z Półwyspu Apenińskiego 135 lat temu. Po wyginięciu tego gatunku w Europie, władze australijskie, chcąc zachować genetyczną czystość tych owadów, zabroniły hodowania innych pszczół na wyspie. Niestety, pożary zdziesiątkowały tę populację, a pszczelarze stracili tysiące ton miodu. Odbudowanie zapasów może zająć nawet 15 lat.

Po pożarach dostrzeżono także zmiany w zachowaniu tych pszczół, które przeżyły. Portal TVN Meteo, przytacza opinię jednego z miejscowych pszczelarzy, który stwierdził, że obecnie pszczoły są bardziej agresywne niż zwykle. Dużym problemem jest też zniszczenie w płomieniach wielu miejscowych eukaliptusów, które zapylały pszczoły włoskie. Straty objęły jednak głównie północne wybrzeże wyspy. Pszczelarze przenoszą teraz pszczoły w inne rejony, by mogły one uratować pozostałe drzewa tego gatunku.Liczba wyświetleń artykułu: 468

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.