Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Populacja pszczół włoskich zdziesiątkowana po pożarach na Wyspie Kangura

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii pożar pasieki pszczoła włoska

Wyspa Kangura, leżąca u wybrzeży Australii poważnie ucierpiała w czasie pożarów na tym kontynencie na przełomie 2019 i 2020 roku. Wśród najbardziej poszkodowanych są miejscowi pszczelarze. Z dymem poszło bowiem około tysiąca uli, które zamieszkiwały niezwykle rzadkie pszczoły włoskie.

Wyspa Kangura to ostatnia na świecie kolonia najczystszych genetycznie pszczół włoskich. Przetransportowano je tu z Półwyspu Apenińskiego 135 lat temu. Po wyginięciu tego gatunku w Europie, władze australijskie, chcąc zachować genetyczną czystość tych owadów, zabroniły hodowania innych pszczół na wyspie. Niestety, pożary zdziesiątkowały tę populację, a pszczelarze stracili tysiące ton miodu. Odbudowanie zapasów może zająć nawet 15 lat.

Po pożarach dostrzeżono także zmiany w zachowaniu tych pszczół, które przeżyły. Portal TVN Meteo, przytacza opinię jednego z miejscowych pszczelarzy, który stwierdził, że obecnie pszczoły są bardziej agresywne niż zwykle. Dużym problemem jest też zniszczenie w płomieniach wielu miejscowych eukaliptusów, które zapylały pszczoły włoskie. Straty objęły jednak głównie północne wybrzeże wyspy. Pszczelarze przenoszą teraz pszczoły w inne rejony, by mogły one uratować pozostałe drzewa tego gatunku.Liczba wyświetleń artykułu: 1193

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Bigos z miodem

Śledzie w korzennej marynacie z miodem

Różowe stringi z miodem

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim