Portal Pszczelarski

Populacja pszczół włoskich zdziesiątkowana po pożarach na Wyspie Kangura

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii pożar pasieki pszczoła włoska

Wyspa Kangura, leżąca u wybrzeży Australii poważnie ucierpiała w czasie pożarów na tym kontynencie na przełomie 2019 i 2020 roku. Wśród najbardziej poszkodowanych są miejscowi pszczelarze. Z dymem poszło bowiem około tysiąca uli, które zamieszkiwały niezwykle rzadkie pszczoły włoskie.

Wyspa Kangura to ostatnia na świecie kolonia najczystszych genetycznie pszczół włoskich. Przetransportowano je tu z Półwyspu Apenińskiego 135 lat temu. Po wyginięciu tego gatunku w Europie, władze australijskie, chcąc zachować genetyczną czystość tych owadów, zabroniły hodowania innych pszczół na wyspie. Niestety, pożary zdziesiątkowały tę populację, a pszczelarze stracili tysiące ton miodu. Odbudowanie zapasów może zająć nawet 15 lat.

Po pożarach dostrzeżono także zmiany w zachowaniu tych pszczół, które przeżyły. Portal TVN Meteo, przytacza opinię jednego z miejscowych pszczelarzy, który stwierdził, że obecnie pszczoły są bardziej agresywne niż zwykle. Dużym problemem jest też zniszczenie w płomieniach wielu miejscowych eukaliptusów, które zapylały pszczoły włoskie. Straty objęły jednak głównie północne wybrzeże wyspy. Pszczelarze przenoszą teraz pszczoły w inne rejony, by mogły one uratować pozostałe drzewa tego gatunku.



Liczba wyświetleń artykułu: 1633

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Sezon pszczelarski 2014 i opóźniająca się zima

Linia pszczół car: R

Wierzbówka kiprzyca – roślina miododajna

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie