Portal Pszczelarski

Staropolskie barcie w arboretum w Borach Tucholskich 2020

pszczelarstwo pomorskie barć pnie bartne

W arboretum w osadzie leśnej Wirty, otoczonej Borami Tucholskimi miejscowi leśnicy zawiesili na drzewach sześć barci. Wszystkie zostały wykonane techniką sprzed kilku wieków.

Barcie, inaczej pnie bartne, to wydrążone kłody, w których niegdyś hodowano pszczoły. Zawisły one na wysokości kilku metrów na miejscowych drzewach, dzięki inicjatywie leśników z arboretum Witry. Jak przyznał w rozmowie z Radiem Gdańsk, leśniczy Jakub Piechowiak, pomysł pojawił się po tym jak w dziupli w jednej z tutejszych lip zamieszkały pszczoły. Leśnicy postanowili, wykorzystując dawne techniki, powiększyć ich populacje, co ma mieć wymiar nie tylko proekologiczny, ale też edukacyjny. Inicjatorzy tego projektu chcą bowiem tutaj także objaśniać przyjezdnym, jak owady te są ważne dla człowieka.

Każda z barci zawiera niewielki otwór, przez który pszczoły dostają się do środka. Musi on być jednak odpowiednio mały, by nie wykorzystały go większe owady, mogące stanowić zagrożenie dla kolonii. Pszczelarze, dawniej zwani bartnikami, chcąc np. zebrać plastry miodu korzystają z podłużnej dziury wydrążonej w barci, która umożliwia też zajrzenie do środka. Wiosną 2020 roku ma się okazać, czy w pniach bartnych w arboretum zamieszkają pszczoły.

 Liczba wyświetleń artykułu: 927

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

VAT a refundacja zakupu sprzętu

Podstawowe cechy produkcyjne pszczół miodnych - rojliwość i odporność na choroby

Higiena w pasiece